Kapı gıcırtısından nota çıkartıyor!

Kapı gıcırtısından nota çıkartıyor!

Doğuştan görme engelli 24 yaşındaki Ümran Sevinç, dünyada çok az insanda bulunan ve doğuştan gelen absolut kulak yeteneğine sahip.

Altı farklı enstrüman çalan Sevinç, duyulan her notayı referans almadan tanıyabiliyor, ilk kez dinlediği bir şarkının karar notasını bulabiliyor, hatta sadece şarkıların değil doğadaki seslerin bile notasını çıkarabiliyor.

Doğuştan görme engelli 24 yaşındaki Ümran Sevinç, karanlık dünyasının ışığını yine doğuştan gelen yeteneğinde buldu. Duyulan her notayı referans almadan, başka bir notayla karşılaştırmadan tanıyabilme yeteneği anlamına gelen absolut kulağa sahip Sevinç’in yeteneği, yine görme engelli bir öğretmeni tarafından keşfedildi. Dünyada çok az insanda bulunan absolut kulağa sahip olan Sevinç, Ege Üniversitesi Türk Musikisi Konservatuvarı Temel Bilimler’den ikincilikle mezun oldu. Sevinç; bağlama, gitar, piyano, ud, org ve akerdeonla birlikte toplam altı enstürman çalıyor ve aynı zamanda şarkı söylüyor. Sevinç, yeteneği sayesinde sadece şarkılardaki değil, doğadaki seslerin de notasını çıkartabiliyor.


GÖRME ENGELLİ ÖĞRETMENİ TARAFINDAN KEŞFEDİLDİ


Eğitim-öğretim hayatına Aşık Veysel Görme Engelliler İlkokulu’nda başlayan Sevinç, henüz 1. sınıftayken kendisi gibi görme engelli bir öğretmeni tarafından keşfedildi. Kulağı olan öğrencileri koroya almak için denemeler yapan öğretmeni, Sevinç’e piyano üzerinden aynı anda dört ses birden vedi ve Sevinç bu dört sesi aynı anda algılayabildi. Öğretmeninin bu şekilde absolut kulak olduğunu anladığını belirten Sevinç, “Absolut kulaklar diğer kulaklardan daha hassas oluyor. Sesleri daha net algılayabiliyor. Normal bir kulağa sahip insan piyanodan dört sesi aynı anda duysa o sesi vermekte zorlanabilir ama absolut kulak vermekte zorlanmıyor. Absolut kulağa sahip kişilerin milyonda beş kişide olduğunu söylüyorlar ve doğuştan geliyor. Bu durumumun Allah vergisi olduğunu düşünüyorum” dedi.


İLK KEZ DİNLEDİĞİ ŞARKININ KARAR NOTASINI BULABİLİYOR
Daha önce hiç dinlemediği bir şarkıyı ilk kez dinlediğinde o şarkının karar notasını bulabildiğini ifade eden Sevinç, üniversitede kabartmalı notalar kullanılmadığı için bu yeteneğinin avantajlarını kullandığını söyledi. Sevinç, “Konservatuvarda maalesef kabartma nota yoktu. Arkadaşlardan rica ediyordum, bana çalıyorlardı. Ben onu kayda alıp rahatlıkla notaya alabiliyordum” diye konuştu.
“ENGELLİLERE KARŞI AJİTASYONDAN UZAK DURULMALI”


3 Aralık Dünya Engelliler Günü’yle ilgili duygularını dile getiren Sevinç, şöyle konuştu: “Ailelerin ve çevredeki insanların engelli insanlara daha açık olması gerekiyor. Bu her türlü konuda geçerli. Engelli arkadaşlarımızdan içine kapanık ya da agresif olanlar var. Bunun önüne geçilebilmesi için ailelerin ve çevredeki insanların her türlü ajitasyondan uzak durması gerekiyor.”


ANA CASTINI ENGELLİLERİN OLUŞTURDUĞU FİLMDE ROL ALDI


Sevinç ayrıca, ana castını engellilerin oluşturduğu, Haldun Dormen ve Asuman Dabak’ın rol aldığı Adım Adım filminde oynadı. Sevinç, önümüzdeki aylarda vizyona girmesi planlanan filmde, Sezen Aksu’nun “Kaç yıl geçti aradan” adlı şarkısını seslendirdi.
CEREN ATMACA - HALİL KARAHAN  - İHA