Karaciğer ihmale gelmez. Aylar önceden böyle belli ediyor. Karaciğer hastalığının 5 ciddi belirtisi

Karaciğer, kan şekerinin dengelenmesinden besinlerin depolanmasına kadar çoğu görevi tek başına üstlenir.

Karaciğer ihmale gelmez. Aylar önceden böyle belli ediyor. Karaciğer hastalığının 5 ciddi belirtisi
Yayınlanma Tarihi : 14 Nisan 2021 07:00

Vücutta sağ kaburganın altında yer alan karaciğer aslında birçok işlev üstlenir. Kan ile besinin birbirinden ayrılmasından hormon seviyelerinin düzenli olmasına hatta vücut ısısının korunmasına kadar. 

Hayati önem taşıyan karaciğer, hastalandığı anda aslında vücuda sinyal göndermeye de başlar. Görülen en önemli hastalıklar; siroz, hepatit ve ne yazık ki kanserdir. Kendinizde bu belirtileri görüyorsanız mutlaka doktora başvurmayı ihmal etmeyiniz:

İşte Belirtiler:

  • Gözlerde sararma
  • Bacaklar ve karında su toplaması
  • Kaşıntı ve şuur bulanıklığı
  • Kanlı kusma

İnsan vücudundaki en büyük ve kanlanan organ olan karaciğerin işlevleri ise oldukça fazladır. Kan şekerini düzenlenmesi için glikojen depolanması, safra üretimi ve salgılanması, vi,tamin ve mineral depolanması, ağız yoluyla aldığımız ilaçların ve diğer kimyasal maddelerin zararlarının temizlenmesi ve bağışıklık sisteminin  desteklenmesi gibi birçok görevi üstlenir. Tek başına adeta vücudu çekip çeviren bu organ, hastalandığında da kişiyi uyarmayı ihmal etmiyor. Yukarıda saydığımız belirtileri tek tek gösterebileceği gibi birden fazlasını da gösterdiği durumlar olabiliyor. 

Protein Üretimi Bozulduysa

Tüm kimyasalların işlendiği bir fabrika olan karaciğer protein üretimi bozulduğunda, karın ve bacaklar önce şişer ardından su toplamaya başlar. Bilirubin maddesinin işlenmesi ve atılması ile sıkıntı yaşandığında gözlerde ve vücutta sararma ile idrarda koyulaşma görülebilir. Karın bölgesi ve cilt altında bulunan varisler gözle görülür hale gelir.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Amonyak karaciğerde temizlenemediği takdirde şuur bulanıklığı yaşanmaya başlanır. Hastalarda genellikle kötü bir nefes kokusu bulunur ki bu da belirtiler arasındadır. Safra tuzlarının birikimi neticesinde cilt kuruluğu ve şiddetli kaşınma hissedilir. Bu kaşıntılar avuç içi ve ayaklarda özellikle ayak altında yoğunlaşır. Bahsedilen bulgulardan bir ya da birkaçına sahipseniz bakit kaybetmeden doktora başvurun. Çünkü karaciğer problemi yaşayan insanlarda erken teşhis tedavideki başarı oranını da artırıyor.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.