Karaciğerin bittiğini gösteriyormuş. Vücudunuzdaki bu belirtilere dikkat ediniz

Karaciğer vücudumun en önemli organlarından. Peki karaciğerin bittiğinin erken belirtisi nedir?

Karaciğerin bittiğini gösteriyormuş. Vücudunuzdaki bu belirtilere dikkat ediniz
Yayınlanma Tarihi : 31 Mart 2021 10:00

Karaciğerimiz vücudumuz için oldukça önemli bir işleve sahiptir. Yediğimiz yiyecekleri vücudumuzun ihtiyacı olan besinlere çevirerek onlardan gelecek olan vitamin ve mineralleri almamızı sağlar.

Yeyip içtiğimiz besinlerden ya da kullandığımız zararlı maddelerden ötürü zamanla hasar gören ve işlevini yitirmeye başlayan karaciğerimiz aslında hastalanmaya başladığında bize uyarı vermeye başlıyormuş. Nasıl mı?

Vücudunuzda aynı anda ya da belirleyici biçimde bu rahatsızlıkları görüyorsanız muhakkak doktora başvurmalısınız.

Karaciğerin Verdiği Sinyaller:

  • kaşıntı
  • sararma
  • karın şişmesi
  • teninizde oluşan kırmızı lekeler
  • el ve ayak tabanlarında oluşan yanma hissi

Bakıldığında herkeste görülebilecek önemsiz belirtiler gibi duruyor olabilir ancak zamanla işleyişiyini kaybeden karaciğer tüm vücudunuzu etkileyebilecek kadar büyük sorunlara temel oluşturabilir. Toplumda sık görülen karaciğer rahatsızlıklarının başında ise siroz ve kanser geliyor. Özellikle siroz başlangıcına kadar belirti vermeyen karaciğer sonrasında ise belirtileri veriyor ama bazen ne yazık ki çok geç olabiliyor.

Ülkemizde insanlar hasta olana kadar ya da hastalığı ilerleyene kadar doktora gitmemeyi tercih ediyor ancak sağlıktan daha önemli bir şey yok. Hekimlerin de her zaman belirttiği gibi erken teşhis hayat kurtarıyor. Bu nedenle yılda 1 kere gidip sağlık kontrolü yaptırmanız sizin ve sevdiklerinizin sağlığı açısından en doğrusu olacaktır.

Karaciğer Hastalık Belirtileri:

  • Sarılık: karaciğerin belli bir işlemden geçirerek atması gereken bir madde olan bilirubin'i atamaması durumunda ortaya çıkan rahatsızlıktır. Sarılık belirtiniz olup olmadığını gözlerinizdeki renk değişiminden yahut idrar ve cilt sararmasından anlayabilirsiniz.
  • Karında Şişlik: Sarılık olduktan sonra genelde insanların karınlarında su birikmeye başlıyor ki bu karaciğerin verdiği bir sinyal. Bu şişliğin ne olduğunu ayırbilmek önemli ancak ayıramıyorsanız mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz. 
  • Avuç içi Kızarması: karaciğer rahatsızlıklarında genellikle ciltte oluşan tepkilerden yola çıkılarak bir teşhis koyulmaya çalışılıyor. Çünkü karaciğerde işler yolunda gitmemeye başlayınca direk vücutta kızarıklık şişlik gibi belirtiler veriyor.
  • Erkekte meme büyümesi: Karaciğerin yetersiz düzeyde çalışması sonucunda birçok belirti görülebilir. ellerde titreme, yazı yazamama, konuşma bozuklukları ve erkeklerde meme büyümesi gibi ancak bu belirtiler çoğu zaman son safhada ortaya çıkıyor.

Kendinizi Korumak İçin:

Öncelikle sirozun en büyük sebebi olan alkolden kesin suretle uzak durmanız gerekiyor. Çünkü alkol karaciğerinizi bitirip hayatınızı zindana çevirebiliyor.

Hepatit B aşısı karaciğer hastalıklarından korunmak için oldukça büyük öneme sahip. 

karaciğer yağlanması da ilerleyen süreçte siroz belirtisi olarak karşımıza çıkıyor. Karaciğer yağlanmasını önlemek için diyet ve egzersiz programı yapmalı ve ona uygulamalısınız.

Bilinçsiz bir şekilde kullanılan ilaç tüketimi de böbrek ve karaciğere zarar veriyor. Bu nedenle doktor önermedikçe ilaç kullanmaktan kaçınmalı ve önerilen miktarda kullanmalısınız. Doktor 1 hafta iç dedi ama ben kutu bitene kadar içeceğim dediğiniz her ilaç, hayatınızdan bir gün çalıyor olabilir.

İlgili Haberler