• BIST 114.365
  • Altın 322,913
  • Dolar 6,1305
  • Euro 6,6634
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 8 °C

Karadağ Nikşiç’te ’Eşitliğe Giden Yol Projesi’ Başladı

Karadağ Nikşiç’te ’Eşitliğe Giden Yol Projesi’ Başladı
Karadağ'da Nikşiç şehir merkezine engelli rampaları yapımını kapsayan "Eşitliğe Giden Yol Projesi" başlıyor.

Karadağ'da Nikşiç şehir merkezine engelli rampaları yapımını kapsayan "Eşitliğe Giden Yol Projesi" başlıyor.

Karadağ'ın en büyük ikinci şehri konumundaki Nikşiç'te yaya geçişlerinin ve kavşaklarının engellilere uyumlu hale getirilmesi için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından başlatılan engelli rampaları yapımı projesine ilişkin protokol ve yer teslim töreni gerçekleştirildi.

TİKA, Karadağ'da engellilerin sosyal rehabilitasyon ve güçlendirme yöntemleriyle yaşam kalitelerinin yükseltilmesi ve sosyal yaşama katılımlarının artırılması için altyapılar tesis etmeye yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor.

Karadağ'ın ikinci büyük şehri olan Nikşiç, ülkenin önemli sanayi, kültür ve eğitim merkezi konumunda yer alıyor. 2 bin 65 kilometrekare yüzölçümüne ve 73 bin nüfusa sahip olan şehir, Adriyatik kıyıları ile Balkan dağları arasında bulunan bölgede bir kavşak noktası konumunda olup, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk ve güney Hırvatistan'ı birbirine bağlayan zorunlu bir geçiş noktası olma özelliği taşıyor.

Nikşiç şehrinin tüm altyapısı ve yolları Yugoslavya döneminde inşa edilmiş olup, şehirde bulunan yaya geçişleri engellilere uygun bir şekilde yapılmamış durumda. Yaya geçişlerinde engelli rampaları olmamasından dolayı engellilerin sosyal hayata katılım noktasında büyük sorunlar yaşanıyor. Proje kapsamında, Nikşiç şehir merkezinde bulunan kaldırımlara TİKA tarafından engelli rampalarının inşa edilmesi planlanıyor.

Şehirde yaşayan engellilerin yaşam standartlarının artırılacağı proje ile engellilerin evlerinden çıkabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan binalara ve açık alanlara ulaşabilmeleri ve toplumsal yaşama katılabilmeleri yönündeki önemli bir engelin ortadan kaldırılması hedefleniyor.

Karadağ Nikşiç’te ’Eşitliğe Giden Yol Projesi’ Başladı

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim