Karadeniz Mutfağının En Lezzetli Kahvaltılığı Leziz Muhlama Tarifi

Karadeniz Mutfağının En Lezzetli Kahvaltılığı Leziz Muhlama Tarifi

Karadeniz'de nefis odun ekmeği ve siyah çay ile tüketilen bol tereyağlı kuymak tarifi yazımızda. Nefis

Dört kişiyi kahvaltıda tıka basa doyuracak ve sadece yirmi dakikada pişen nefis muhlama tarifi...

Leziz  Muhlama Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

İki çorba kaşığı tereyağı ile iki tepeleme çorba kaşığı mısır unu ve bir su bardağı kadar sıcak su lazım edecek.  Bir su bardağı kadar da Trabzon peyniri kullanacağız. Eğer Trabzon peyniri bulamazsanız marketlerde satılan kuymak peynirinden ya da çeçil peynirinden kullanabilirsiniz. Peyniri atmadan önce tuzunu kontrol edin. Sonrasında da kuymağa atacağınız tuzu buna göre belirleyebilirsiniz.

Leziz  Muhlama Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Muhlamayı daha lezzetli hale getirmek için ince çekilmiş ve çok taze mısır unu kullanın. Sit köpüğü olmayan sadece yağ olarak da bilinmekte solan tereyağı kullanmak da tadını ikiye katlayacaktır.

Diğer bir seçenek de su yerine süt tercih etmektir. Süt ile kuymağın kıvamı ve tadı çok değişiyor.

Muhlamanın kazıtmasının kolayca sökülmesi için yanmaz yapışmaz bir tava kullanalım. Geniş tavayı ocağa alalım ve üzerine tereyağını atıp köpürene kadar eritelim. Sonrasında ise mısır ununu ekleyelim. Tavaya zarar vermemek için yumuşak bir tahta kaşıkla kavurmaya başlayalım. Unu kavururken rengi dönmeye başlayacak. Rengi tamamen döndüğünde mısır ununun üzerine sıcak su yada isteğe göre sütü ilave edelim. Ardından kaynayan suyumuzda şişmiş olan mısır ununa önce tuzu atıp karıştıralım. Ardından peyniri katalım. Ardından ocağın altını kısalım.

Bazen karıştırdığımız muhlamanın üzerine tereyağı tamamen çıktığında ve muhlamanın rengi değiştiğinde ocaktan alabiliriz. Beklediğinde puding kıvamına geldiği için sıcak sıcak ekmek banarak yenmesi gerekiyor. Fazla soğutmadan servis edin. Afiyet olsun. 

Donan muhlama da yenir. Ancak tekrar ısıtıldığında koyu bir yapısı olacaktır, bu nedenle yanında yoğurt ile beraber yenebilir. Ancak herkes tadını beğenmeyebiliyor.

En Yeniler