Karadenizliler Haklı Çıktı! Bu Gıdayı Mutlaka Tatlı ile Beraber Tüketin!

Karadenizliler Haklı Çıktı! Bu Gıdayı Mutlaka Tatlı ile Beraber Tüketin!

Ramazan ayı bitmek üzere, bayram yaklaşırken tatlı telaşı da beraberinde gelecek. Bayramda tatlıyı abartmamak, tatlıdan olabildiğince az zarar görmek için bu gıdayı mutlaka tatlının yanında tüketin! Karadenizlilerin tatlı yöntemi...

Bayramı yaklaşması ile tatlı telaşı da başladı. Yüksek oranda şeker içeren baklava ve türevi şerbetli tatlılar bayramların vazgeçilmezi. Ancak ani şeker yüklemesi sağlığı da kötü etkiliyor. Bu zararlardan korunmak için ise uzmanlar tatlı ile beraber yoğurt ya da süt gibi protein tüketilmesini öneriyorlar.

Şeker tüketildiği zaman vücutta aniden enerji yükselişi yaşanır. Sebebi ise kan şekerinin yükselmesinde yatar. Ancak bu ani yükseliş sonrasında hızlıca acıkmak işten bile değildir. Bu nedenle vücuttaki tokluk süresini uzatmak için uzmanlar tatlının yanında boşaltımı yavaşlatacak proteinlerden tüketmek gerektiğini söylüyor. Süt ya da yoğurt gibi gıdalar da bu açıdan uygun. Karadeniz bölgesinde özellikle baklava ya da çok şeker içeren şerbetli tatlıların yanında tuzsuz ayran ya da yoğurt tüketiliyor. Bu nedenle de daha öncesinde yemeyen kişilere garip gelse de bu şekildeki tüketimin doğru olduğu anlaşıldı.

Harekete önem verin

Diğer yandan tatlıya yüklenmemeye dikkat etmek gerekiyor. Hatta tatlı yedikten sonra mümkünse hafif tempolu yürüyüşlere çıkmak gerekiyor. Ancak sokağa çıkma yasağı nedeniyle ev içerisinde yürümek daha iyi bir seçenek olacaktır. Hatta ev işlerini yapmak bile biraz kalori yakılması ve tatlının verdiği ağırlığı atmaya yardımcı olacaktır. 

Lifli gıdalar ve kuruyemişler tüketerek kan şekerini dengelemek ve tokluk süresini uzatmak mümkün. Bu nedenle tatlıyı yerken badem, fındık ya da ceviz gibi kuruyemişler de tüketin. Kuruyemişi kavrulmuş olandan değil çiğ olandan tercih edin.

Hafif tatlılara yönelin

Tatlı konusunda seçeneklerinizi hafiften yana kullanın. Bir dilim baklava bile o kadar kalorili ki öğrendiğinizde sütlü tatlıları tercih etmek isteyeceksiniz. Diğer yandan hurma gibi kuruyemişleri tükettiğiniz zaman evde yapılan tatlıları yememeye gayret gösterin çünkü gün içerisinde çok fazla şeker tüketmek kötü sonuçlara yol açacaktır.

En Yeniler