Karanfil Yağının Cilde Fayları Nelerdir? Karanfil Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

Yara izlerinden diş ağrısına kadar faydaları saymakla bitmez karanfil ve karanfil yağının şimdi de cilde olan yararlarını sizler için derledik. Artık mükemmel cilde ulaşmak bir tık ötenizde...

Karanfil Yağının Cilde Fayları Nelerdir? Karanfil Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?
Yayınlanma Tarihi : 22 Aralık 2020 06:00

Karanfil, kendisiyle aynı ismi taşıyan ağaçtan gelen kurutulmuş çiçek tomurcuklarıdır. Baharatlı ve keskin bir tadı bulunan karanfil, eski çağlardan bu yana mutfaklarda ve alternatif tıpta önemli bir yere sahiptir. Enflamasyonu ve diyabeti tedavi etme özelliği bulunan karanfil, yağ şeklinde de kullanılabilir. Karanfil yağı, saç ve cilt sağlığında oldukça popülerdir. Bu yazımızda karanfil yağının cilt bakımında kullanımı hakkında önemli bilgiler sunuyoruz.

Karanfil Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Karanfil yağı içerdiği besin maddelerinden dolayı, cilt üzerinde harikalar yaratabilir. Doğal cilt bakımında ve bazı kozmetik ürünlerde de kullanılan bu yağ, manganez, lif, C vitamini ve K vitamini açısından oldukça yüksektir. Zengin yapısal özellikleri sebebiyle karanfil yağı, cilt sağlığını destekler. Karanfil yağının cilt bakımında kullanımı hakkında bilgi vermeden önce, bu popüler yağın faydalarından söz edelim:

  • Sivilceyi tedavi edebilir: Karanfilin antibakteriyel ve antifungal özellikleri, akne ve sivilce gibi cilt sorunlarıyla iyi bir şekilde savaşır. Akne ve sivilce izlerinin görünümü de hafifletme özelliği sunar.
  • Yaşlanma belirtileriyle mücadele eder: Karanfil yağı, cildin sarkmasını azaltır, ince çizgilerin görünümünü düzgünleştirir. Ayrıca cildinizin erken dönemde kırışmasını önler.
  • Leke izlerini giderir: Cildi muhteşem bir şekilde temizleyen bu yağ, cilt lekelerini ve yara izlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Cildi temizlerKaranfil yağının cilt bakımında kullanımı, cildinizin bakteri ve mikroplardan arınmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte karanfil yağı, cildinizin nem oranını dengede tutabilir.
  • Siyah noktaları yok eder: Karanfil yağı içeren maskeler ya da bakım ürünlerinden kullanmak, siyah noktaları kolayca temizler. Gözenekleri küçülttüğü için siyah nokta oluşumunun önüne geçebilir.

Karanfil Yağı ile Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Karanfil yağının cilt bakımında kullanımı farklı şekillerde olabilir. En popüler ve en etkili yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Cildi Nemlendiren Karanfil Yağı Maskesi

Komedojenik olmayan nemlendiriciyi, iki damla karanfil yağını ve yağsız yüz temizleyiciyi hazır edin. Temizleyici ürünle yüzünüzü yıkayın. Cildinizi kurulayın ve nemlendirici kremle karanfil yağını birleştirip, cildinize sürün. Beş dakika kadar yüzünüze masaj yapın. Günde bir kez bu uygulamayı yapabilir, cildinizin nem bariyerini güçlendirebilirsiniz.

Sivilce ve Akne İçin Karanfil Yağı Maskesi

Beş damla karanfil yağı ile bir yemek kaşığı zeytinyağını birleştirin. Hazırladığınız yağ karışımını yüzünüze uygulayın. Dairesel hareketler ile masaj yapın. Beş dakika boyunca masaja devam edin. On beş dakika kadar bekledikten sonra cildinizi arındırabilirsiniz. Yağsız bir temizleyici ürünle yüzünüzü yıkamalısınız. Zeytinyağı ve karanfil yağının cilt bakımında kullanımı, antibakteriyel etkiyi artıracağı için sivilce ve aknelerde azalma görülür.

Cildi Temizleyen Karanfil Yağı Maskesi

Beş damla karanfil yağı ile bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu maske karışımını yavaşça yüzünüze uygulayın. Yaklaşık on dakika kadar peeling işlemine devam edin. Yağsız bir temizleme solüsyonu ile yüzünüzü yıkayın. Maksimum etki için her gün bu maskeyi yapabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile karanfil yağının güçlü etkileri, cildinizi iyi bir şekilde temizler ve arındırır.