Karantina Kahvesi olarak da biliniyordu, İşte evde el emeği göz nuru Dalgona Kahvesi tarifi!

Karantina Kahvesi olarak da biliniyordu, İşte evde el emeği göz nuru Dalgona Kahvesi tarifi!

Karantina dönemlerinde evlerinde sıkılan insanların okça yapıp sosyal medyada paylaştığı nefis Dalgona kahvesinin çok özel tarifi yazımızda. Kahvenin serüveni ise oldukça ilginç. İşte Dalgona kahvesinin püf noktaları...

Tiktok kahvesi olarak da bilinen Dalgona Kahvesinin hikayesi çok ilginç Aslında eski bir kahve olmayan Dalgona Kahvesinin ismi Güney Kore'de 1970'lerde popüler olan sokaklarda yapılıp satılan bir şekerlemeden geliyor. Aslında içinde dalgona olmayan kahvenin köpüğü ise bu şekerlemeye görünüş bakımından oldukça benziyor.

İlk olarak Güney Kore'de bir yemek programına katılan bir aktörün bu kahveden sipariş vermesi ile ün kazandı. Yavaş yavaş tarifleri yayılmaya başlayan kahve, karantina döneminde ise artık tüm dünya tarafından tanındı. Bir nevi "karantina içeceği " olarak da bilinen Dalgona kahvesi, el yapımı olduğu için karantina döneminde evlerinde sıkılan insanlar tarafından çokça yapıldı. Görüntüsünün güzelliği ve yapımının eğlenceli olması bakımından kısa sürece TikTok kahvesi olarak adlandırılan bu içeceği evinizde çok basit malzemelerle yapabilirsiniz. İşte tiktok kahvesi tarifi

Dalgona Tiktok Kahvesi tarifi

Malzemeler

2 yemek kaşığı granül kahve
2 yemek kaşığı toz şeker
2 yemek kaşığı sıcak su
Bir bardak soğuk süt

Bir kaç tane buz

Tarifi

Karıştırma kabına ihtiyacımız olacak. Bu kaba kahve, şeker ve sıcak suyu ekleyelim ve bir çırpıcı yardımı ile iyice karıştıralım. İlk başta koyu ve katı olacak olan karışım altı dakika kadarlık bir süre sonra rengini açmaya başlayacak. On beş dakika sonra iyice katılaşan karışımı çırpmayı bırakın. 

Bardağımıza biraz buz atalım ve sütü üstüne dökün. Eğer elinizde varsa sütün üstüne espresso da ekleyin. Kremayı da üzerine döktükten sonra el emeği kahvenizi afiyetle içebilirsiniz.

İlgili Haberler
En Yeniler