Karar yazarı sordu : Akif Beki: Telaşla saklanmak, örtbas edilmek istenen ne?

Merkez Bankası Başkanının yeniden değiştirilmesine yönelik tepkiler sürüyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu'na yakınlığıyla bilinen Karar gazetesi yazarı Akif Beki oldukça sert bir yazı yazarak gündemi yorumladı.

Karar yazarı sordu : Akif Beki: Telaşla saklanmak, örtbas edilmek istenen ne?
Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2021 18:20

Türkiye'de tartışma yaratacak gelişmeler yaşanıyor. Merkez Bankası başkanı görevden alındı. Ve bu karar sonrası TL Dolar karşısında güçlü bir değer kaybı yaşadı. Muhalefet kararı eleştirirken bir çok gazeteci ise konuyu sorgulamaya devam ediyor.

Geçmişte AKP'de görev almış isimler bile eleştiriyor. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu gibi.. Bir eleştiri de eskiden Başbakan Danışmanı ve Sözcüsü olan Akif Beki'den geldi. Akif Beki oldukça sert ifadeler kullandığı köşe yazısında çarpıcı bir ayrıntıya yer verdi. 

Karar gazetesi yazarı Akif Beki, 4 ayda Merkez Bankası değiştirerek piyasalara güven verilemeyeceğini işaret ederek, "İktidar savunması, bildik teraneleri tekrarlıyor yine. Zahmet edip yeni yaveler de yumurtlamıyorlar. Ekonomik tetikçiler saldırıya geçmiş, dış güçler operasyon çekmiş de ondan piyasalar allak bullak olmuş. Yoksa borsa düşmeyecek, kur patlamayacak, risk puanımız çıldırmayacakmış...

Sanırsınız Ağbal’ı dış güçler harcatmış. “Gül gibi MB Başkanı’nı yedirdiniz bize, sizi gidi şeytanlar” diye taşlamadıkları kaldı. Bir yandan da sanki Ağbal kendini gizlemiş, meğer dış güçlerin adamıymış da Cumhurbaşkanı bunca yıl gerçek yüzünü tanımadan o göreve atamış havası yayıyorlar." diye yazdı.
 
"Telaşla saklanmak, örtbas edilmek istenen ne? Dikkatler neden başka yöne çekilmeye çalışılıyor?" sorularını yönelten Beki, "Millete zarar, paramızı batırıyor. İktidarı da zora soktu. Siyaseten faydası, izahı yok. Bu zikzaklar neye, kime yaradı? Türkiye, şirket gibi yönetmek için Cumhurbaşkanlığı sistemine geçirildi, tamam. Fakat söyler misiniz, hangi şirket hesap vermekten, şeffaflıktan bu kadar uzak yönetilebilir?" ifadelerini kullandı.