Kargaların Tüyler Ürperten Sırrını Bilim Adamları Ortaya Çıkardı

İnsanlar ile yaşam sürmeye oldukça alışkın halde bulunan kargaların ölmesi ile beraber neler olup bittiğini bilim adamları araştırdı.

Kargaların Tüyler Ürperten Sırrını Bilim Adamları Ortaya Çıkardı
Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2020 20:38

 Kendi türünden olan bir kuşun öldüğünü gören kargalar etrafa bağırıp çağırıyor. Bu çığlıklara şahitlik eden kargalar ise ölü kuşun çevresinde toplanarak gaklamaya başlıyorlar. Geçen bir süreden sonra ise yas tutmaları başlıyor.

Bilim adamları, yaşantımızın bir parçası haline gelmiş kargalar ile alakalı oldukça çarpıcı bir araştırmayı gerçekleştirdi. Bir karga ölümünden sonra bilin bakalım neler oluyor?

Bilim insanları, renkli tahta parçalarına karşı tepki vermeyen alakargalar türündeki bir kuş ölüsü üzerinde bir araştırma gerçekleştiriyor. Ölüyü gören kargalar farklı şekilde ötmeye başlıyor. Bu sesleri duyan alakarga türündeki diğer kuşlar ölü etrafında toplandığı görülüyor. Çevresine toplanan kargalarda bir süre haykırışa eşlik etmesinden sonra yas tutmaya başlıyor. Söz konusu bu yası izlemek oldukça dokunaklı olduğunu söylemenin bile az geldiği ve sözler ile anlatılmasının inanılmaz olduğuna dikkat çekiliyor.

ÖLÜME YABANCILIK ÇEKMEZLER

Ormanda en büyük baş düşmanları olan baykuşları gören kargalar diğer kendi türündeki kuşlara uyarıda bulunuyor. Bu çağrıya kulak veren alakargalar, kendi ortak düşmanlarının çevresine toplanarak bir çullanma gerçekleştiriyor.

Böylelikle alakargalar kendi türünde olan bir kuşun öldüğünü görmesi diğer türlerine paylaşması gerektiği hissini uyandırıyor. Böylelikle bu durum paylaşılması gereken zorunluluk olarak ön plana çıkıyor. Bilim adamları, fil ve zürafa gibi hayvanlarında ölmüş akraba üyeleri cesedinin etrafında dolaştıklarını belirtirken, hayvanlarda aynı insanlarda olduğu gibi ölüm kavramına oldukça yabancılık çekmediğini ve yası tutuğunu belirtiyor.

Bu şekilde yapılan eylemlerin aslında yaşanan tehlikeye karşı mı yoksa diğer yaşanan olaylara karşı bir hamlesinin mi olduğunu anlamak oldukça zor.

Yaptığı araştırmalar ile adından sık söz ettiren Mark Schwaıger de kargaların var olan zekaları hakkında şu açıklamada bulunuyor: ‘’Eğitimlerine katkıda bulunmak istediğim en çok sevdiğim kuş türü olan kargalar oldukça zekiler. Hatta insanlardan daha zeki olduğu söylenebilir. Kuşlarımdan bir tanesi başımı farklı bir yöne çevirdiğim anda hemen belimde bulunan köpek mamasının olduğu yem torbasını alarak kaçıp gitmeyi öğrendi’’

ULUSALPOST.COM - AKTİF LİNK VERMEDEN ALINTI YAPILAMAZ..

İlgili Haberler