Karnıyarık böyle pişirilince Yiyenin tadı damağında kalıyor üstelik hem hafif hem de yağ çekmiyor

Karnıyarık böyle pişirilince Yiyenin tadı damağında kalıyor üstelik hem hafif hem de yağ çekmiyor

Karnıyarık hemen hemen herkesin sevdiği yaz sebzelerinden birisi olan patlıcanla yapılan harika bir yemek ancak böyle piştiğinde hem yap çekmiyor hem de çok lezzetli oluyor.

ULUSALPOST - ÖZEL- Genelde misafirlerime karnıyarık yemeğinden mutlaka yapar ikram ederim. Gelen komşularım yaptığım karnıyarık yemeğinin  çok daha lezzetli olduğunu söylemekteler.

Kendi yaptıklarının ya çok kuru olduğunu yada çok aşırı yağ çektiğini söylüyorlar. Ancak ben uzun zamandır bu tarifi uyguladığım için harika bir karnıyarık yemeği ortaya çıkıyor.

Şimdi sizlere komşularımın hayran kaldığı yiyenin tadı damağında kalan karnıyarık tarifinden bahsetmek istiyorum.

Sizlerde mutlaka bu tarifi uygulamalısınız.. 

Gerekli Malzemeleriz:

6 Adet patlıcan. Dört adet sivri biber. 1 tane domates. 

Kıyma İç harcı için:

2 adet soğan 200 gram kıyma 2 tane domates 2 tane sivri biber 3 diş sarımsak zeytinyağı ve tuz baharatlar ise karabiber - kırmızı pulbiber azıcık kimyon -

Sosu için:

1 çay bardağı sıcak su 1 kaşık acı biber salçası

YAPILIŞ:

İlk olarak patlıcanları alacalı bir şekilde soyuyorum. Ardından bıçakla bir yanını yarıyorum ve 30 dakika tuzlu suyun içinde bir kapta bekletiyorum.

Ardından kurulayarak yanmaz bir tavanın içinde çok az yağ sürerek her tarafını kızartıyorum. Kızaran patlıcanları havlu kağıdın üstüne koyuyorum. Tencerenin içinde soğanları küp küp doğrayıp yağla kavuruyorum.

Ardından kıymayı ekleyip karıştırarak pişiriyorum. Böyle kavurma işlemi bitince içine sarımsak ve biberleri ekliyorum. Ardından küp küp doğradığım domatesleri ekleyerek baharatları ekliyorum.

Sıcak suyu ekledikten sonra ocaktan 5 dakika sonra alıyorum bu süreye lütfen dikkat edin :)

Daha sonra patlıcanları yarık kısmından hafif ayırıp içine kıymalı harçtan koyup tencereye diziyorum.

Üstüne biber ve dilimlediğim domateslerden bir dilim ekliyorum. Tüm patlıcanlara bu işlemin aynısından yapıyorum.

Ardından minik bir kabın içinde sosu hazırlayıp patlıcanların arasından tencereye döküyorum. Ağzını kapatarak yaklaşık yarım saat pişirip  ocağını altını kaparak 10 dakika sonra servis ediyorum.

Yanına birazda lahana turşusu ekleyince yiyenlerin tadı damağında kalıyor :)

En Yeniler