Karpuz Kabuklarını çöpe Atmayın Kabuklarını bu tarifle yapıp yerseniz o sorundan kurtulursunuz!

Karpuz Kabuklarını çöpe Atmayın Kabuklarını bu tarifle yapıp yerseniz o sorundan kurtulursunuz!

Karpuz Kabuklarını sakın çöpe atmayın: Lezzetine doyum olmuyor. İçinden daha değerli çıkan kabuklarla peki ne yapılabilir?

Karpuz Yazın En Sevilen Meyvelerindendir. Kabuklarını ise genelde çöpe atarız. Oysa karpuz kabukları çöpe atılmaz vereceğimiz bu tarifler doğrultusunda değerlendirilirse harika bir lezzete dönüşebilir.

Genelde yiyecek atıkları çöpe atılır oysa gelişmiş ülkelerde yiyecek atıklarına pek rastlamak mümkün değil. Dünyada karpuz kabuklarını çöpe atmayan değerlendiren insanlarda var.

Peki Ama Karpuz kabuklarıyla neler yapılabilir?

İşte Karpuz Kabuklarıyla yapılabilecek bazı tarifler. Sizlerde arkadaşlarınızın öğrenmesi adına onlarla paylaşabilir ve yararlanmalarını sağlayabilirsiniz: Böylelikle bu tarifleri yaparak israf sorunundan kurtulursunuz.

KARPUZ KABUĞUNDAN TURŞU:

Karpuz, çoğu insanın yaz aylarında yemekten en çok hoşlandığı meyve olabilir. Karpuz kabuklarını ise öylece çöpe atmak alışılagelmiş bir davranıştır. Gerçekte çoğu insan, karpuz kabuklarının yapı ve tat olarak salatalığa benzediğini söylemektedir. Bu da karpuz kabuklarının turşusunun yapılacağı anlamına gelebilir!

KARPUZ KABUKLARI YEMEKLERE EKLENEBİLİR:

Kabukları yemenin en kolay ve keyifli yolu salatalara eklemektir. Çorbalara ve ızgara ve ocak üstü yemeklere de eklenebilir. Reçeli ve şekerlemesi de yapılabilir.

Peki Karpuz Kabuklarının bilinen bir faydası var mı? Bu konuyla ilgili Milliyet gazetesi sitesinde bazı bilgiler verilmiş: Milliyet'in iddiasına göre Karpuz Kabukları Cildi güzelleştiriyor * Kalp hastalıklarına karşı koruyor - Kilo vermeye yardımcı olup bağışıklık sistemini güçlendiriyor. 

KARPUZ KABUĞUNDAN TURŞU NASIL YAPILIR?

Şimdi Sizlere Karpuz Kabuğundan nasıl turşu yapılır bundan bahsedeceğiz. Genel bilgileri öğrendiniz. Bu tarifle sizlerde henüz vakti geçmeden karpuz kabuklarından turşu yapabilir afiyetle yiyebilirsiniz:

MALZEMELER
1 adet orta boy karpuzun kabuğu

5 litrelik cam kavanoz

2 su bardağı elma sirkesi

1 çay bardağı kaya tuzu

1 çay kaşığı kişniş tohumu

Yeteri kadar su

KARPUZ KABUKLARINI YIKAMAK İÇİN:

Sirke

YAPILIŞI
Karpuz kabuklarını sirkeli suyla iyice yıkayıp kurulayın. Ardından kabuğunun iç kısmında biraz kırmızılık kalacak şekilde soyup irice doğrayın ve 5 litrelik cam kavanoza yerleştirin. Üzerine sirke, kaya tuzu ve kişniş tohumlarını ekleyerek karpuz kabuklarının üzerini hafif geçecek şekilde temiz içme suyu ilave edin. Kapağını sıkıca kapatıp, 10 gün güneş almayan bir yerde dinlendirin. Sürenin sonunda, karpuz kabukları yeşilden sarıya döndüğünde yemeklerin yanında servis yapın. Ya da sevdiğiniz bir salataya da karpuz kabuklarını  doğrayıp ekleyebilirsiniz

Karpuz Kabuklarından hazırlanan bu turşuya siz misafirleriniz bayılacak. Bu harika tarif hoşunuza gittiyse paylaşmaya ne dersiniz?

KAYNAK: ULUSALPOST