Karpuz Yerken Dikkat Edin Eğer Karpuzun Görüntüsü böyleyse Sakın Yemeyin Verdiği Hasar öyle ki..

Karpuz Yerken Dikkat Edin Eğer Karpuzun Görüntüsü böyleyse Sakın Yemeyin Verdiği Hasar öyle ki..

Karpuz Mevsimi Artık bitiyor canı çeken ise akın akın karpuza koşuyor. Oysa Karpuz Satın Alırken Dikkat etmelisiniz. Uzmanların bu konuyla ilgili bir uyarısı var:

Yaz Aylarında En çok tükettiğimiz yiyeceklerden birisi karpuzdur. Karpuz ister kahvaltıda ister öğle yemeğinde isterseniz akşamları her zaman rahatlıkla tüketilebilen bir yiyecek

Bol sulu olması nedeniyle ve tatlı lezzetiyle aslında doğal bir tatlı diyebiliriz ona. Ancak Karpuzla ilgili önemli bir uyarı var.

Yeni Asır Gazetesi sayfalarında gördüğüm bu haberi ilgili gazetenin web sitesinde okurken dikkatimi çekti. Sizlerin de yararlanması adına buraya ekleyip paylaşmak istedim. Sizler ne düşünürsünüz bilemem ama doğru karpuz seçimi aslında sağlığımız için büyük önem taşıyor

Geçtiğimiz günlerde karpuz satın aldım. Aldığım karpuz berbat çıktı. O yüzden gerçekten çok sinir olmuştum. Onca ağırlıkta ki karpuzu taşıdığıma mı üzüleyim giden paraya mı bilemedim.

O yüzden bu meseleye baya bir kafayı taktım.

Neyse sözü fazla uzatmadan Yeni Asır gazetesinde yer alan haberden Söz edeyim: 

Karpuzun içindeki çatlaklar çok büyük bir tehlikenin habercisi olabilir.

Bu çatlaklar, forchlorfenuron adındaki büyümeyi artırıcı kimyasalın sonucunda oluşuyor. Forchlorfenuron, ABD gibi bazı ülkelerde kullanımı resmi dairelerce onaylanmış, birkaç hormon maddesinden birisi. Ancak bu kimyasalın sanıldığı kadar masum olmadığını söyleyenler de var.


Bazı sağlıkçılar ve çevreciler, bu kimyasalın vücuda girmesi sonucunda kanseri tetikleyebileceğini söylemekte. Oysa ABD Gıda Dairesi bunun aksini iddia ederek, yapılan çalışmalarda insanlar ve hayvanlar üzerinde herhangi bir yan etki görülmediğini belirtiyor.

Resmi makamların güvenli raporlarına rağmen sivil kuruluşların iddiaları devam ediyor. İddialara göre, forchlorfenuron isimli büyüme hormonu kanseri tetiklemesinin yanı sıra bir nörotoksin olarak da tehlike arz ediyor.

Yani beyin sağlığı açısından son derece zararlı. Tehlike uyarılarını ciddiye alanların yapabilecekleri tek şey bu kimyasalın kullanıldığı ürünleri ayırt edebilmek. Çünkü resmi raporlara göre sağlıklı olan forchlorfenuron hormonunun kısa vadede yasaklanması zor.

Bu yöntemler, konu üzerine kafa yoran hormon karşıtı aktivistler tarafından ortaya konmuş. Hormon karşıtlarının dikkat çektiği en önemli belirti meyvenin yapısında meydana gelen çatlaklar.

Forchlorfenuron büyümeyi hızlandırdığı için, hızlandırılmış büyüme sonrasında bu çatlaklar belirgin olarak görülüyor.

Forchlorfenuron kullanılan meyveler doğalları gibi, hatta bazen doğallarından daha fazla canlı ve olgun görünebilir. Bu görüntü albesini yüksek ürünlere sebebiyet verse de, iş tat konusuna gelince durum değişiyor.

Canlı ve olgun görünen karpuz, ısırdığınızda yavan bir tat veriyorsa, maalesef forchlorfenuron veya benzeri bir hormona maruz kalmış olabilir. Çünkü zamanından önce olgunlaşan meyve, kendi aromasını geliştiremeden hasat ediliyor.

Kullanılan hormon karpuzu zamanından önce olgunlaştırdığı için bu durum meyvedeki su oranını da etkiliyor. Meyve, olması gerektiği zamandan önce olgunlaştığı için bünyesinde yeteri kadar sıvı barındıramıyor.

Forchlorfenuron hormonu meyveyi o kadar çabuk olgunlaştırıyor ki, karpuzun sevdiğimiz kırmızı rengi tam olarak oluşamıyor. Canlı ve parlak görünen kabuğun altından çıkan bu beyaza çalan kırmızı maalesef büyüme hormonunun belirtilerinden.

Hormonun sonucu olarak vaktinden önce olgunlaşan karpuzun çekirdekleri alışık olduğumuz siyah renkten çok uzak. Hormonlu karpuzlarda, siyah ve kalın çekirdekler yerine beyaz ve ince çekirdekler görülüyor.Ancak bu beyaz çekirdek tüyosu sadece normal karpuz için geçerli. Bunu beyaz çekirdekli karpuz cinsiyle karıştırmayın.

Evet Yeni Asır gazetesinde yer alan haber bu şekilde: Haber İlgili gazetenin internet sitesine Giriş Tarihi: 3 Eylül 2020 Perşembe 13:23 zaman diliminde eklenmiştir

Haber Sitemize bu haber Yeni Asır gazetesi internet sitesinden alıntılanmıştır.