Karpuzun Kabuğunu Çöpe Atmayın Karpuzdan Daha Faydalı Olabilir...

Karpuzun Kabuğunu Çöpe Atmayın Karpuzdan Daha Faydalı Olabilir...

Karpuz kabuğunu ziyan etmeyin. Karpuz kabuğunun faydalarını duyanlar şaşırıyor. Yaz mevsiminin en popüler meyvesi olan karpuzu kabuğu ile beraber tüketin. Karpuz kabuğunun faydaları...

Karpuzun kabuğunu çöpe atmayın' Yendiğinde o kadar fayda sağlıyor ki... Karpuzun sert dış kabuğu kendisi kadar yararlı! Pek çok vitamin ve besin maddesi barındıran karpuz kabuğunu cilt sağlığından kilo kontrolü hatta pek çok rahatsızlığa karşı önlem için tüketebilirsiniz. Sağlıklı şekilde kilo vermek isteyenler için çok faydalı olan karpuz kabuğunun tadı karpuzun içine göre acı olsa bile pek çok faydası ile öne çıkıyor.

Tok tutmasının yanında pek çok faydası var

Karpuz kabuğunda A ve C vitaminleri bulunuyor. C vitamini ile enerji ve bağışıklık sistemine katkı sağlarken A vitamini ile göz sağlığına olumlu etki gösteriyor. Karpuzun kabuğunu da tüketmek, içeriğindeki pek çok lifin de tüketilmesi anlamına gelir. Lifli içeriği sayesinde çok uzun süre tokluk hissi sağlar. Tam bir yaz meyvesi olan karpuz ile kilo vermek bu şekilde daha kolay hale geliyor. Leziz ve pratik aynı zamanda serinletici olan karpuzu kabuğu ile beraber yemek sayesinde uzun süre tok kalırken vücuda giren kalori de daha az olur.

Cilde de iyi geliyor

Cildi de güzelleştiren karpuz kabuğu, antioksidan özelliği ile tercih ediliyor. Likopen ve flavonoid maddelerini içeren karpuz kabuğu serbest radikalleri de önleyerek kırışıklığa ve yaşlanmaya karşı da geciktirici bir etki gösterir.

Kalp damarlarındaki gerilimi azaltıyor

Karpuz kabuğu kalp rahatsızlıklarına da iyi geliyor. Karpuz kabuğu tüketildiğinde kan damarlarındaki gerilimi azaltıcı etki gösterir. Bol miktarda potasyum içeren karpuz bu özelliği sayesinde kalp krizi, kalp hastalıkları ya da inme gibi riskleri büyük oranda engeller. Kan basıncını da düşüren kapuz kabuğu bağışıklık sistemine de iyi gelmektedir.

Bir porsiyonunda yaklaşık yüzde otuz oranında günlük C vitamini ihtiyacını karşılayan karpuz kabuğu, vücudu zararlı olabilecek organizmalara karşı korur.

En Yeniler