• BIST 102.715
  • Altın 223,931
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 11 °C

Karton Şehir Zorlu Psm’de İzleyicisiyle Buluştu

Karton Şehir Zorlu Psm’de İzleyicisiyle Buluştu
"Bir Hayal Bir Oyun Yarışması"nda birinci olan Gökhan Kızıklı’nın kaleme aldığı Karton Şehir adlı hikaye, tiyatro oyunu olarak sahnelendi- Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Zorlu:- "İstedik ki çocuklarımız yeteneklerini fark etsinler. Cesaretleri ve özgü

İSTANBUL (AA) - Zorlu Holding tarafından çocukların hayal gücünü harekete geçirmek amacıyla düzenlenen "Bir Hayal Bir Oyun Yarışması"nda birinci olan, 8 yaşındaki Gökhan Kızıklı’nın kaleme aldığı Karton Şehir adlı hikaye, tiyatro oyunu olarak ilk kez Zorlu PSM’de izleyicisiyle buluştu.

Zorlu Holding açıklamasına göre, Zorlu Çocuk Tiyatrosu aracılığıyla bugüne kadar binin üzerinde oyun ile 700 bin çocuğa erişen Zorlu Holding, hayata geçirdiği farklı projelerle çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor.

Zorlu Holding tarafından çocukların yeteneklerini fark etmelerini sağlayarak onları cesaretlendirmek ve özgüvenlerini artırmak amacıyla düzenlenen "Bir Hayal Bir Oyun" adlı yarışmada birinci olan Gökhan Kızıklı’nın kaleme aldığı Karton Şehir isimli hikâye, tiyatro oyunu olarak Dünya Tiyatrolar Günü çerçevesinde ilk kez Zorlu PSM’de izleyicisiyle buluşacak.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu'nun ev sahipliğinde düzenlenen ve Zorlu Grubu yöneticilerinin de hazır bulunduğu gösteri, Türkiye'nin dört bir yanından gelen çocuklar tarafından büyük ilgi gördü.

3 ayrı seans olarak perdelenen Karton Şehir, Türkiye’de çocukların kaleme aldığı hikâyeler arasından seçilerek sahnelenen ilk tiyatro oyunu olma özelliği taşıyor. 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü için özel olarak hazırlanan oyunun senaristliğini Serdar Saatman, yönetmenliğini ise Gaye Cankaya üstlendi.

Bilgi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri arasından seçimle belirlenen genç oyuncular tarafından sahnelenen oyunun, kostüm ve dekor tasarımlarını Mimar Sinan Üniversitesi öğrencileri yaptı. Hikâyenin yazarı Gökhan Kızıklı, hikâyenin oyunlaştırılma sürecine de dâhil olarak, hayallerinin bir tiyatro oyununa dönüşmesinin deneyimini yaşadı.

- "Çocukların hayallerini gerçeğe dönüştürmeye devam edeceğiz"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Olgun Zorlu, Zorlu Çocuk Tiyatrosu ile 14 yılı aşkın bir süredir çocukların yanında bulunduklarını belirterek, "Sahip olduğumuz tecrübe ile çocuklarımız için daha fazlasını yapmak istedik. 'Bir Hayal Bir Oyun' yarışması da bu düşünceyle ortaya çıktı. İstedik ki çocuklarımız yeteneklerini fark etsinler. Cesaretleri ve özgüvenleri artsın." dedi.

Zorlu, yaz aylarında başlamasına rağmen çocukların yarışmaya yoğun bir ilgi gösterdiğini aktararak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Türkiye'nin dört bir yanından 347 çocuğumuz hikâyelerini bize iletti. Yapılan değerlendirme sonucunda Gökhan Kızıklı’nın Karton Şehir isimli hikâyesi sahnelenmek için seçildi. Yarışmamıza gösterilen ilgi; proje konusundaki tutkumuzu, heyecanımızı artırdı. İstedik ki, çocuklarımızın yazma tutkusuna destek verelim. Geleceğin yazarlarının gelişimine küçük de olsa katkıda bulunalım. Bu amaçla herkesin yakından tanıdığı öykü yazarı Süleyman Bulut ve Renan Özdemir’in liderliğinde bir yaratıcı yazarlık eğitimi düzenledik. Yarışmada öyküleri ilk 10’a giren küçük kardeşimizin katıldığı bu eğitimin yazma becerilerinin gelişimine katkı sağladığına inanıyorum. Yine bu kardeşlerimizin öykülerinden oluşan bir kitap yayınladık. Bu kitabın kendileri için gelecekte keyifli anacakları unutulmaz bir anı olduğuna inanıyorum. 'Bir Hayal Bir Oyun' yarışmamızı gelecek yıl da geliştirerek devam ettireceğiz. Yine çocuklarımız hikâyelerini yazacak. Birinci gelen hikâye oyunlaştırılacak. Dünya Tiyatrolar Günü'nde genç, amatör tiyatro oyuncularımız tarafından sahnelenecek. Yeter ki çocuklarımız yazmaya, hayalleriyle dünyayı renklendirmeye devam etsinler. Biz bu yolda her zaman onların yanında olacağımıza söz veriyoruz."

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim