Kaybedilen Kilolar Neden Geri Alınıyor? En Büyük Hata...

Kaybedilen Kilolar Neden Geri Alınıyor? En Büyük Hata...

Uzun süre diyet yaptık, sporu aksatmadık ve ideal kiloya ulaştık ancak tüm kilolar geri mi gelmeye başladı? Ömür boyu diyet yapma düşüncesi sizi sıkıyor olabilir ancak aslında sorun çok daha başka bir durumdan kaynaklanıyor...

Kilo vermek uzun bir süreç. Zorluğu konusunda da kimsenin bir şüphesi yok. Peki kilo verdikten sonra ya da kilo verirken neden kilo almaya devam ediliyor? 

Bünyenizi şoka uğratmayı bırakın

Aslında her şeyin sebebi mutsuz bir diyet yapmak. Çünkü ağır diyetler hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak insanı çok yorar. Kiloları hızlı bir şekilde verince bünye aynı şekilde geri kilo almaya odaklanır. Bunun sebebi hem vücudun kendini korumaya almak istemesinden hem de aslında büyük ihtimalle verilen kiloların sadece su kaybetmekten kaynaklanmasıdır.

Bünye alışık olmadığı kilo kaybı karşısında açlık tehlikesine karşı hem metabolizmayı yavaşlatır hem de ilk fırsatta kiloyu yerine geri koymaya çalışır. Zaten hızlıca kilo vermek çok büyük sıkıntılar doğuracaktır. Ciltte sarkma ve çatlakla kendini görünüşte belli etmesinin yanında, iç organlar da büyük bir yerleşim sıkıntısı yaşayacaktır. 

Diğer yandan hızlıca yapılan diyetler genellikle ödem atmaya yöneliktir. İlk adımda vücuttan uzaklaştırılan su aslında iyidir ancak sonrasında normal düzeninize dönerseniz vücut tekrar su toplamaya başlayacaktır zaten.

Program ve plan her şeydir

Alışverişe açken ve liste yapmadan çıkmak, haftalık beslenme programını belirlememek ve hızlıca yemek yemek için sürekli dışarıdan yemek söylemek de kilo almaya etkendir. Her ne kadar dışarıdan sağlıklı yemekler söyleseniz de eliniz bazen pizza ya da burgerlere kayabilir...

Hedef sadece kilo vermek olmamalı

Diyeti mutsuz bir şekilde yapmak ve ardından önüne gelen her şeyi yemek de mutlaka eski kiloya geri dönmeye neden olacaktı. Dönemlik alınıp verilen kilolar sağlığa çok zararlı olmasının yanında bıktırıcı bir süreçtir. Bundan kurtulmanın tek yolu artık fast food gibi kötü alışkanlıkları terk edip sağlıklı bir hayata yelken açmaktır. kilo hedefinize erişince şekeri bırakma ve tuzu azaltma gibi yollara giderek çok daha etkili bir düzene sahip olabilirsiniz.