• BIST 94.174
  • Altın 281,504
  • Dolar 5,8858
  • Euro 6,5402
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 24 °C

Kayı İlkokulu Öğrencilerinden ‘İletişimde Engelsizsiniz’ Çalışması

Kayı İlkokulu Öğrencilerinden ‘İletişimde Engelsizsiniz’ Çalışması
KAYI ilkokulu öğrencileri Dünya Tiyatro Günü'nde işaret diliyle tiyatro oyunu sergileyerek "İletişimde Engelsizsiniz" projesine destek oldu.

KAYI ilkokulu öğrencileri Dünya Tiyatro Günü'nde işaret diliyle tiyatro oyunu sergileyerek "İletişimde Engelsizsiniz" projesine destek oldu.

Dünya Tiyatro Günü'nde Çekmeköy'de KAYI okullarından 7'si 1'nci sınıf, 2'si ise 3'üncü sınıf toplam 9 öğrenci işaret diliyle tiyatro oyunu sergileyerek "İletişimde Engelsizsiniz" sosyal sorumluluk projeleri için farkındalık oluşturdu.

Türkiye'de ilk kez uygulanan ECAS Programlarından biri olan bu "ilk" uygulama ile Türk İşaret Dili eğitimi anaokulu 4 ve 5 yaş, ilkokul 1'inci ve 2'nci sınıf öğrencileri için zorunlu bir ders ve yeni bir yabancı dil olarak KAYI Okulları müfredatında yer verildi. Aldıkları bu eğitim sayesinde işaret dili ile konuşabilen, şarkı söyleyebilen öğrenciler, dünya tiyatro gününde özel bir program organize etti. Programa ilk olarak ünlü tiyatro oyuncusu Nezih Cihan Aksoy ile başlandı. Tiyatro ve oyunculuk ile ilgili öğrencilerin sorularını yanıtlayan Aksoy, öğrenciler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Ünlü tiyatro oyuncusu Aksoy'un söyleşisi sonrasında ise sahneye çıkan öğrenciler Pamuk Prenses ve 7 Cüceler masalını işaret diliyle sergileyerek kendilerinden farklı ve engelli kişilere yönelik olarak toplumsal duyarlılığa dikkat çekti.

"Çocuğun 7 yaşına kadarki öğrenme deneyimleri çok önemli"

Bir çocuğun kendini ifade etmede 100'den fazla dilinin olduğunu belirten KAYI Okulları CEO'su Deniz Demirtaş, "Eğitimde, akademik gelişime paralel olarak; empati yeteneği gelişmiş, hayatın farklı alanlarında bilgi ve beceri sahibi olmuş, yaşayarak öğrenen, sorgulayan, kendi renk ve düşüncelerini ortaya koyabilen bireyler yetiştirmenin önemi çok büyüktür. Büyüklerimizin bir sözü vardır, "7'sinde neyse 70'inde odur" diye. İşte bu söz çok doğru. Bir çocuğun 7 yaşına kadarki öğrenme deneyimleri çok önemli. Çünkü o yaşlarda bireyin kişisel gelişimine ilişkin temel öğrenmeler neredeyse tamamlanmış oluyor. İşte biz de bu süreçte 3 yaşından itibaren doğru bir anaokulu eğitimi ile devreye giriyoruz. Anaokulundan itibaren öğrencilerimize zorunlu olarak Türk İşaret Dili eğitimi veriyoruz. Üstelik bu eğitim, sadece teoride kalmıyor. Öğrencilerimizin öğrendikleri Türk İşaret Dili'ni hayatlarına dahil edecek çalışmalar yürütüyoruz. Bu özel günde de konuyu tiyatro perdesine taşıyarak çocuklarımızın yeteneklerini göstermek, işitme engelli bir çocuğun sadece kendileri gibi çocuklarla değil, duyma sorunu olmayan çocuklarla da kolayca iletişime geçebileceğini, çocuktan çocuğa geçen bu empati gücüyle toplum için daha duyarlı bireyler gelişeceğinin işaretlerini verdik" dedi.

Demirtaş, öğrencilerin işaret dili ile sahneye taşıdıkları Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler masalını Mayıs ayında gerçekleşecek KAYI Festivalinde işitme engelli çocuklara da sergileyeceğini belirtti.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim