• BIST 103.024
  • Altın 379,771
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 16 °C

Kayseri Osb Yeni Camiinin Ana Kubbe Alemi Yerleştirildi

Kayseri Osb Yeni Camiinin Ana Kubbe Alemi Yerleştirildi
Kayseri Organize Sanayi Bölgesindeki çalışanların dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için, Mimar Sinan'ın ustalık eserim diye nitelendirdiği Selimiye...

Kayseri Organize Sanayi Bölgesindeki çalışanların dini vecibelerini yerine getirebilmeleri için, Mimar Sinan'ın ustalık eserim diye nitelendirdiği Selimiye Camii'nden esinlenerek projelendirilen caminin ana kubbesine alem yerleştirildi.

5.60 cm uzunluğunda ve ileri bir teknoloji kullanılan altın varak kaplamalı büyük alemin ana kubbe üzerine konulması esnasında Diyanet İşleri Eski Başkan Yardımcısı ( eski Kayseri Müftüsü ) Necmettin Nursaçan tarafından dua edildi.

Camilerin İslam dinindeki önemi üzerine bir konuşma yapan Nursaçan, Hazreti Muhammed Mustafa ( S.A.V ) "in Medine'ye teşrif ettiğinde ilk icraatının cami inşa etmek olduğunu, camilerin ilim, irfan, birlik, beraberlik ve kaynaşma için önemli bir fonksiyonu icra ettiğini, camilerin aynı zamanda milletler için paratoner bir öneme sahip ve milli mücadele ruhunun oluşmasında öneme farklı bir rolünün bulunduğunu, Müslüman Türk yurdunun her köşesinde inşa edilen camilerin, ilhamını asil ecdadımızın manevi hareketlerinden aldığını ve bu ruhla mabetlerin inşa edildiğini ve yaşatıldığını ifade etti. Necmettin Nursaçan, caminin bu seviyeye gelmesinde emeği geçen tüm hayırseverlere teşekkür etti.

Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan ise, 40 bin metrekare toplam alan üzerinde,3 bin 860 metrekare oturum alanı bulunan cami ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

"Camimiz 10 bin cemaat kapasiteli, 32 metre ana kubbe çapı ve beraberinde 5 adet yarım kubbe, ana kubbenin yerden yüksekliği 43 metre ve yüzeyi bin 600 metrekare, 72 metre uzunluğunda 4 minareli, 3 şerefeli, 3.60 cm çapında 8 adet fil ayağı, 373 pencereden ve şadırvandan ibarettir. Caminin 3500 m2'lik ön açık avlusu da bulunmaktadır. Seslendirme, aydınlatma ve ısıtması modern bir sistem ile tasarlanmıştır. Her noktadan doğal ışık alan bir konumda projelendirilmiştir. Caminin akustiği kubbe-kemer ve mukarnaslarla istenen seviyeye getirilmiştir. Dış cephe kaplaması bugüne kadar yapılmayan beyaz-limra taşından, müezzin mahfili, minber ve mihrabı ise özel Marmara mermerinden CNC tezgahlarında özel işlenerek hazırlanmıştır. Caminin ana ve diğer kubbelerinde bakır yerine kurşun malzemesi kullanılmıştır. Kubbe ve fil ayaklarının görünümü için, mahfil döşemesi geriye alınmıştır. Mabetlerde yüksek basamakla içeriye girişte sıkıntıya neden olduğundan, bu projede sadece 3 basamak kullanılarak camiye giriş sağlanmıştır, engelli rampaları da düşünülmüştür. Tüm malzemeler, Selimiye Camiinde kullanılan malzemelerden birebir esinlenerek kullanılmıştır. En önemlisi de, diğer camilerde bugüne kadar yapılmış olan mimarı eksiklikler, bu mimari projede düzeltilerek hassasiyetle ele alınmış ve öne çıkarılmıştır."

Mimar Hakan Şahan'ın tasarımı ve Önder Narin'in müteahhitliğinde yürütülen, Kayseri'nin en büyük, ülke genelinde ise diğer büyük camiler arasında 8. sırada yer alan camii inşaatının 2017 yılı içerisinde ibadete açılması planlanıyor.

Kayseri Osb Yeni Camiinin Ana Kubbe Alemi Yerleştirildi

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim