Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? Bu Yöntem Hem Canını Acıtmıyor Hem de Bir Dakika Bile Sürmüyor!

Kedi besleyenlerin en çok çekindiği konulardan biridir minik dostumuzun tırnaklarını kesmek. Bu yöntem sayesinde hızlı bir şekilde tırnaklarını kesebileceksiniz.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir? Bu Yöntem Hem Canını Acıtmıyor Hem de Bir Dakika Bile Sürmüyor!
Yayınlanma Tarihi : 08 Mart 2021 19:10

Kediler evimize aldığımız bizi anlayan ve hareketleriyle içimizi ısıtan minik dostlarımızdır. Onlarla yaşadıkça her gün yeni bir şeyler öğreniriz. Neyi sever neyi sevmez her şeylerini gün be gün görür ve anlarız. Her kedi aynı değildir. Her birinin kendine has karakteristik özellikleri vardır ve bakımları da farklılık gösterir. 

İki kedi sahibiyim. Biri Henry diğeri de Mary. Henry 6 yaşında. Mary ise henüz 8 aylık. Henry'i henüz 1,5 aylık iken kapımızın önünde buldum ve hemen eve aldım. İlk evcil hayvanım olacağı için tereddütlerim vardı. 1 hafta birbirimizi tanıdıktan sonra sahiplenmeye karar verdim. Kendisi oldukça sevecen ve meraklı bir kedi. Bazen agresifleşse de içinde iyi bir çocuk yattığına eminim. Mary'i de sahiplendim ama kendisi Nebelung cinsi. O kadar tatlı ve uysal ki anlatılmaz yaşanır. Şimdi edindiğim tecrübelerimle herkesin korkulu rüyası kedi tırnağı nasıl kesilir ondan bahsedeceğim.

Kedinizin tırnağını keserken mutlaka onlara özel olan tırnak kesme aletini kullanın. Evde bulunan tırnak makasları kedinizin tırnağını kırabilir ve çatlatabilir. Keseceğiniz bölge ise sadece uç kısmı olmalı. Dipten kesmek aklınızın ucundan bile geçmesin. Çünkü kedilerin tırnaklarında da damarlar var. Önlenemez kanama yaşayabilirsiniz. Bu nedenle sadece sivri olan uç kısmından bir parça kesin.

Kesim işlemini kolaylaştırmak için kedinizin patisine biraz baskı uygulayarak tırnaklarının dışarı çıkmasını sağlayın. Ardından yukarıda yazdıklarıma dikkat ederek kesin.

İlk başta dediğim gibi her kedinin kendine has karakteristik özellikleri vardır. Henry tırnak kesilme konusunda biraz agresif malum yaş olarak büyük olduğu için ensesinden tutmakta bir işe yaramıyor o yüzden onun tırnağı keserken dizlerimin arasına alarak hafif üzerine oturur pozisyonda duruyorum ve önüne ödül maması koyuyorum. O oyalanırken tırnakları 1 dakikadan kısa sürede kesiyorum. Küçüklüğünden beri ödül maması ile kandırmaya ve alıştırmaya çalışsam da alışmadı gitti. 

Mary'nin tırnağını kesmek ise daha da kolay. Kucağıma almam yetiyor. Bazen o esnada çenemi ısırsa da kesim işlemi bittikten sonra ödül maması alacağını bildiği için canımı acıtmıyor. Sanırım acelesi ödül mamasından ötürü. 

Eğer kediniz 1 yaşından küçükse bir kişinin yardımı ve ödül mamasının gücüyle kesim işlemi daha da kolay olacaktır. Bir kişi kedinizin ensenizden tutacak ve sizde o esnada korkulu görevi gerçekleştireceksiniz. Tabi sonrasında ödül maması mutlaka verin ki bu işlemi oyun olarak algılasın. 

Arka patilerdeki tırnaklara gelecek olursak çokta önemli olmadığını düşünüyorum. Çünkü arka patilerdeki tırnakları kedinizin bir yere tırmanmasından ona yardımcı olacaktır. Arka tırnakları kesildiği taktirde kediniz bir yere zıpladığında veya çıkmak istediğinde düşecektir. Arka tırnaklar adeta tırmanma görevi görecektir.

Öte yandan kediniz gün içinde dışarı çıkıyorsa pekte kesmenizi önermiyorum. Eminim ki bahçe ortamında vakit geçiriyorsa ağaçlarda tırnaklarını törpülüyordur. Hangi cins olursa olsun iç güdüleri değişmiyor. Bir de başka hayvanlara karşı kendilerini korumaları adına kesmemenizde fayda var. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.