Kedi veya Köpek Sahiplenmek İsteyenlere Evcil Hayvan Bakımında Bilmeleri Gereken Temel Kurallar

Zamanla değişen ve gelişen insan yaşamında, hayvanlar bir süre sonra yardımcı olmaktan çok insanlarla ortak yaşamaya başladılar. İnsanlar hayvanları bir anlamda dost olarak hayatlarına aldılar. Peki evcil hayvan beslerken nelere dikkat etmeliyiz?..

Kedi veya Köpek Sahiplenmek İsteyenlere Evcil Hayvan Bakımında Bilmeleri Gereken Temel Kurallar
Yayınlanma Tarihi : 25 Aralık 2020 09:00

İnsanlar, tarih sahnesine adım attıkları ilk andan itibaren hayvanlarla aynı çevreyi paylaşmaya başladı. İlk başlarda insanlar, hayvanlardan kaçarken zaman içerisinde teknoloji ve bilginin gelişmesi ve toplum yaşamının oluşumu ile birlikte hayvanlar insanlardan kaçmaya başladı. İnsanlar, kendilerinden kaçan bu hayvanlardan bazılarını ise ilk olarak gündelik hayatlarında kullanmak üzere ehlileştirmeyi öğrendi.

Tarihte iki önemli varsayım vardır. Kimi tarihçiler ilk olarak köpeğin kimi tarihçiler ise atın evcilleştirildiğini düşünmektedir. Netice her iki hayvandan hangisi ilk olursa olsun çok önemli bir dönemeç olmuştur insan hayatı için.

Zamanla değişen ve gelişen insan yaşamında, hayvanlar bir süre sonra yardımcı olmaktan çok insanlarla ortak yaşamaya başladılar. İnsanlar, hayvanları bir anlamda dost olarak hayatlarına aldılar ve onlara evcil hayvan ismini koydular.

Peki evcil hayvan beslerken nelere dikkat etmeliyiz:

1- Sorumluluk sahibi olmalıyız. Evcil hayvanımızın çeşitli ihtiyaçları olduğunu unutmamalıyız. Yem, su, tuvalet ve temizliklerine azami ölçüde özen göstermeliyiz.

2- Evcil hayvanımıza sevgi ile yaklaşmalıyız. Evcil hayvanın bizim için bir gereç olmadığını, sadece eğlenmek için onu doğasından koparmamamız gerektiğini bilmeli ve onu çokça sevmeliyiz.

3- Evcil hayvanımızı eğitirken aşırıya kaçmamalıyız. Her canlı türünün kendine özgü bir doğası vardır. Bunu bilmeli ve buna göre eğitimler vermeliyiz. Çok fazla disipline etmeye çalışmadan evcil dostumuzun doğasına ve yapısına uygun hareket etmesine olanak tanımalıyız.

4- Evcil hayvan sorumluluğu alırken ben kesinlikle çok iyi köpek kedi vs bakarım diye düşünmeyip bakabileceğimiz türden bir hayvan almalıyız.

5- Kendi psikolojik sorunlarımızı hayvanımıza yansıtmamaya özen göstermeliyiz. Örneğin kız arkadaşımızla kavga ettik diye evcil hayvanımıza kötü muamele göstermemeliyiz.

6- Evcil veya değil hiçbir hayvana şiddet göstermemeliyiz.

7- İlla bir hayvanın sorumluluğunu alacaksanız elinizden geldiğince sahiplenmeye özen gösterin.