Kedilerin neden bu kadar sevildiği anlaşıldı! Bilim insanları ortaya koydular

Kedilerin neden bu kadar sevildiği anlaşıldı! Bilim insanları ortaya koydular

Bilim insanları ortaya koydu, kediler Anadolu'nun bağrından kopmuşlar! Bilim insanları kedilerin kökenlerine dair araştırmalarını sürdürüyor. İlk kedi türüne kadar gelen araştırmanın sonuçları ise çok şaşırttı

Bilim insanları kediler hakkında oldukça ilgi çeken bir araştırma gerçekleştirdi. Detaylı bir şekilde incelenen kedilerin kökenleri hakkında kapsamlı bilgiler edinildi. Bu bulgulara göre ise modern evcil kediler ile birlikte antik dönemdeki kedilerin kalıntıları incelendi. DNA'ların mercek altına alınması ise oldukça ilginç veriler ortaya döktü.

İki esas gen var

Nature Ecology&Evolution dergisinin bir sayısında bulunan analize göre günümüzde yaşayan kedilerin aslında iki esas genetik soyu var. Uzmanların belirlediğine göre ise felis silvestris lybica aslı vahşi kedi bugünyaşayan modern kedilerin bilinen atası. Felis silvestris lybica da 10 bin yıl öncesinde Anadolu'dan koparak tüm dünyaya yayılmış. Yani kediler gerçek anlamda "Anadolu'nun bağrından kopmuş." 

Antik Mısır'da yoğunlaştılar

Norveç'li Oslo Üniversite ile İngiltere'nin saygın bir eğitim kurumu olan York Üniversitesi ortak bir çalışmaya imza attı. Bilim insanları olan Claudio Ottoni ve Laura Llorente kedilerin kökenlerini araştıran isimler oldu. 

Ortaya koydukları verilere göre kediler ilk olarak çiftçilerle beraber vakit geçirip ufak kemirgenleri avlıyorlardı. Bu noktada da kendi kendilerine evcilleşen kediler, insanlarla iyi bir iletişim halindeydi. İkini kedi kolu ise Mısır'dan çıktı. Antik Mısır dönemince kedilerin popülasyonları yaygınlaştı. Araştırmaya göre, milattan öncesindeki 800. yıla ait olduğu anlaşılan kalıntılar incelendiğinde kedilerin Akdeniz'de hızlı bir yaygınlaşmaya uğradığı belirtildi. Bu nedenle de bazı bölgelerde de Anadolulu kediler geride bırakıldı. 

Vikingler yaydı

Uzmanların son çıkardığı bulgu ise kedileri dünyaya Vikinglerim yaydığı yönünde. Yedinci yüzyıl içerisinde Baltık Denizi'nde ölmüş bir kediyi inceleyen uzmanlar, bu kedinin Mısır'daki kedilerle aynı olduğunu belirlediler.

İlgili Haberler
En Yeniler