Kedilerinizi İyi Gözlemleyin... Kedilerle Sıklıkla Gözlemlenen Davranış Bozuklukları

Kedilerinizi İyi Gözlemleyin... Kedilerle Sıklıkla Gözlemlenen Davranış Bozuklukları

Kediler zaten çok farklı davranışlara sahip oldukları için farklı bir dünyadan gibidirler. Ancak bizler gibi bazı psikolojik sorunlar da yaşayabilir ve yardıma ihtiyaç duyabilirler. Kedinizde bir davranış bozukluğu olup olmadığını anlamak için ise...

Kedi sahipleri mutlaka dikkat etsin. Kedilerdeki bazı farklı davranışlar, psikolojik sorunlara işaret olabilir. Kedilerin psikolojik sorunları nasıl anlaşılır?

Kediler de bizler gibi bazı psikolojik süreçlerden geçebilir. Hormonal değişiklikler, bizim fark edemediğimiz bir ağrıları, ev değişikliği, çeşitli travmalar ya da bazı korkuların aşırı yüklenmesi nedeniyle çok farklı davranışlar sergileyerek sizi endişelendirebilirler. Bunların neler olduklarına hemen göz atalım.

Bir ağrısı olabilir

Çok fazla miyavlama fark ediyorsanız kedinizin davranışlarını mutlaka kontrol edin. Eğer kum kabına gittikten sonra bu şekilde bir ağlama sesi çıkarıyorsa, kumu kontrol edin ya da bir dahaki kuma gidişinde onu takip edin. Eğer miyavlamasının sebebi tuvalete çıkması ise, kabızlık ya da idrar yolu iltihabı gibi sorunları olabilir.

Sabah oynayın

Diğer yandan gece gece miyavlamaların sebebi, sabahları çok uyumuş ve şimdi de ilginizi bekliyor oluşundan olabilir. Bu noktada da biraz sabırlı olmak gerekli çünkü kediler tüm hayvanlar gibi şartlı öğrenirler. Kalkıp oynarsanız her gece aynısını yapacaktır. Önlemek için sabah mutlaka biraz yorun ve gündüzleri çok fazla uyumasını önleyin ki gece sizle birlikte uyusun.

Sinirlilik hali

Aşırı sinirlilik hali fark ettiyseniz, kedinizi korkutan bir şey var demektir. Bu başka bir kedi ya da eve gelen yabancı bir cisim olabilir. Kedilerin sinirlilik halleri fark edilemeyecek gibi değildir. Sürekli tıslama, sırtını kabartma, bir yerleri işaretlemek için olur olmadık yerlere çiş yapmak gibi garp davranışlar sergileyebilir. Ona kızarak daha fazla korkutmak yerine neyden korktuğunu keşfedip bunu ortadan kaldırın.

Delirmiş gibi yalanıyorsa...

Kediniz kendisini çok fazla yalayarak da strese sokabilir hatta yemek yemeyi reddedebilir. Bu davranışının altında eğer yalnızlıktan korku gibi bir durum varsa, evden ayrılmadan önce kedinizi mutlu edecek bir şeyler yapın ve rahatlamasını sağlayın. Diğer yandan bunun nedeni bir hastalık da olabilir, mutlaka veteriner yardımı alın. 

Kedilerde erken dönemde kısırlaştırma bu tür durumların önlenmesi için pek çok veteriner hekim tarafından önerilmektedir.