Kedilerle ilgili Bilim insanları gerçeği açıkladı. Kediniz Neden Başınızın Üzerinde Yatar?

Kedilerin, insan dostlarının kafasının üzerinde uyuma davranışının arkasındaki üç olası sebep açıklandı. Bakın canımız dostumuz güzel kedilerimiz bu hareketi neden yapıyor

Kedilerle ilgili Bilim insanları gerçeği açıkladı. Kediniz Neden Başınızın Üzerinde Yatar?
Yayınlanma Tarihi : 11 Aralık 2020 00:40

Kedilerin, izleyeni eğlendiren çok sayıda garip davranışı arasında, onların, insan dostlarının başında uyumayı sevmeleri de yer alır.

Kedilerin bu alışkanlığının birkaç olası açıklaması vardır fakat kediler gizemli hayvanlar olduğu için, belki de bunu neden yaptıklarının gerçek nedenini sadece onlar biliyor olabilirler.

İnsanlar, kedilerin neden sahiplerinin başının üstünde uyuduklarını gerçekten bilmiyorlar. Ancak kediler üzerinde çalışan davranış uzmanları, bunun üç olası sebebinin olduğunu savunuyorlar.

1. Sebep: Bu davranışın en olası sebebi, kedilerin sıcak olan her şeyi çok sevmesidir. İnsanlar vücut ısılarının çoğunu başlarından kaybederler. Kediler bunu bir kez keşfettiği zaman, ısınmak için sahibinin kafasına güzelce yerleşerek kendisine sıcak bir yatak bulmuş olur.

2. Sebep: Kadınlar, hoş kokulu kozmetik veya saç bakım ürünleri kullandıkları için kediler bunların cezbedici kokusuna ilgi duyabilir. Kokulara ek olarak, kedilerin, insan saçının dokusuna ilgi duyma olasılığı da vardır. Bu yüzden çoğu kedinin, insan dostlarının saçını yalamayı sevdiği görülür.

3. Sebep: Kediler, insan dostlarını kendilerine çok yakın görürler ve kokularını alabildiklerinde rahatlık ve güven hissederler. Ayrıca onlar için yastık görevi gören insan başının rahatlığı iyi bir gece uykusu için mükemmel olabilir.

Evinizi açtığınız hayvan dostunuzun, uykunuzu rahatsız etmediği müddetçe, başınızın üzerinde uykuya dalmasının hiç bir kusuru yoktur. Bu ilginç, şaşırtıcı ve güzel yaratıkların başınızın üzerinde olmasına izin vermeniz sizin için de gayet iyi bir his olacaktır.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!