Kedilerle Nasıl Dost Olunur? Kedi Severler Açıkladı

Kedilerle Nasıl Dost Olunur? Kedi Severler Açıkladı

Kediler sahip olabileceğiniz en cool arkadaşlar olabilir. Şahsına münhasır bu canlılar kimseye kendini sevdirmezken, hatta uzanan elleri paramparça yaparken sizin kucağınızda mırlasınlar istemez misiniz? İşte kedilerle dost olmanın yolları...

İster sokak kedisi olsun ister cins, ister yavru olsun isterse de yaşlı kediler her zaman çok ilginç hareketler sergilerler ancak onları bu kadar sevmemizin nedeni de bu şekilde açıklanabilir. Köpeklerden çok farklı olan kedilerle nasıl dost olunur?

İlk olarak kedilerin çeşit çeşit ve farklı karakterlerde olduğunu kavramak gerekiyor. Kedilerin hepsinin başları okşanınca mırlayacağı ya da internette gördüklerimiz gibi kucakta hareketsiz kalacaklarını düşünmek büyük bir önyargı olacaktır. Hatta pek çok kişi bunun hayali ile evine aldığı kediyi sokağa geri bırakma zalimliğini yapabiliyor.

Bu nedenle "kedi gurmesi" Jackson Galaxy'nin dediği bir sözü hatırlatmakta yarar var. "kediler köpek değildir!"

Komik gelse de bu söz o kadar doğru ki... Tabi ki köpeklerin de hepsi aynı değil ancak hepsinin sahibine ne kadar bağlı olduğunu doğada sürüler halinde yaşamaları ve bir alfayı takip etmeleri ile açıklanabilir. Kediler böyle değildir, sizi çok sevebilirler ya da sizi sıradan biri gibi görebilirler de. Kalp kırıklığı yaşamak bu noktada saçmadır. Bu nedenle ulaşılacak yegane sonuç; kedi sahiplenirken bir beklentiye girmeyin.

Gelelim kedi çeşitlerine. Portre haline gelmiş kedilerdense onlara yaklaşmak için iç yüzlerine bakalım. Her kedi sevgisini farklı gösterir ancak her kedi aynı derecede ürkektir. Bu nedenle ilk kez gördüğünüz bir kedinin üzerine çullanmak surata yenecek bir pati darbesi ile sonuçlanacaktır.

İlk girdiğiniz evdeki kediyle arkadaş olmak için iki şeyi bilmeniz yeterli.

Birincisi "her kedi oburdur"

İkincisi ise "her kedi avcıdır"

Kedi sizi gördü ve kaçmak için delik mi aradı? Elinize biraz ıslak mama ya da ödül maması alın ve hafifçe yaklaşın. Ürkütmemeye ve arkasında durmamaya (ki zaten bu mümkün olmayacak) dikkat edin. Elinizi çok yakınına ani hareketlerle yaklaştırmayın ve sizin her yerinizi görmesine izin verin. Yemeği eninde sonunda gelip yiyecektir. Bu da ilk temasınızı gerçekleştirecektir.

İkinci adım; ise çok daha eğlenceli. Kedinin dikkatini çekecek bir ip ya da benzeri bir şey bulun ve bunu hareket ettirin. Eninde sonunda dayanamayıp gelip sizle oynamaya başlayacaktır. 

Kucağınızda uyumasını istiyorsanız biraz zaman tanıyın ve kendiliğinden gelmeyeceğini iyi bilin. Bir şekilde kucağınıza çıkmasını (kendi isteği ile tabi) sağladıktan sonra kediye ödül maması verebilirsiniz. Bu şekilde size yaklaşmayı öğrenecektir.