Kekim olmuyor dağılıyor patlıyor diyorsanız birde bu kek tarifini deneyin! Kusursuz portakallı kek tarifi

Fazla şeker kullanmadan herkesi memnun edebileceğiniz çayın yanına afiyetle yiyebileceğiniz hem kokusuyla hem de altın gibi rengiyle parlayan portakallı kek tarifimizle karşınızdayız.

Kekim olmuyor dağılıyor patlıyor diyorsanız birde bu kek tarifini deneyin! Kusursuz portakallı kek tarifi
Yayınlanma Tarihi : 07 Ocak 2021 06:26

Canım ne zaman hem hafif hem de göz doyuran bir tatlı çekse mutlaka portakallı kek yaparım. Gelin hep birlikte hem kokusuyla hem de tadıyla herkesin bayılacağı portakallı kek tarifine bir göz atalım..

MALZEMELER

-3 yumurta

-1 su bardağı şeker

-Yarım su bardağı sıvı yağ

-1 su bardağının 4/3 kadar portakal suyu

-1 su bardağı süt ya da 1 su bardağı yoğurt(Ben yoğurt tercih ediyorum)

-3 su bardağı un

-1 paket kabartma tozu

-1 paket şekerli vanilin 

-Portakal kabuğu rendesi (dilediğiniz kadar)

HAZIRLANIŞI

Kek harcımızı hazırlamak oldukça kolay ve hızlı olacağı için işe önce fırınımızı açmakla başlayım. Fırınımızı 180 dereceye ayarlayarak ısınmaya bırakalım. Önce derin bir kabın içerisine yumurtalarımı ve şekerimizi boşaltalım. Mixer yardımıyla rengi altın sarısına dönesiye ve birazda köpüresiye kadar çırpalım. Daha sonra sıvı malzemelerimizi yani yağı, süt/yoğurdu ve portakal suyunu ekleyelim.

Tekrardan mixer yardımıyla iyice çırpalım. Şimdi sizlere kekimizin iyice kabarması için vereceğim bu detaya dikkat edin. Un, vanilin ve kabartma tozunu ardı ardına eklemek yerine ayrı bir kapta bu üç malzemeyi iyice karıştırın.

Daha sonra elek yardımıyla karışımı ekleyin. En son aşamada mixere elveda diyoruz ve ıspatula ya da bir çatal yardımıyla karıştırmaya devam ediyoruz. Unlu karışımın topaklanmadan iyice karıştığını anladığımız an karıştırma işlemine son verebilir ve portakal kabuğu rendelerini ekleyebilirsiniz. Rendelenmiş portakal kabuğunu ekledikten sonra sadece bir kaç kez karıştırmanız yeterli olacaktır.

Önceden ısıttığımız fırına kek harcımız sürmeden önce kullanacağınız kek kalıbını tereyağ ile her tarafını yağlayın ve kekinizin yapışmadan kalıp gibi çıkmasını istiyorsanız tabanını ve kenarlarını unlayın. Fazla unu kek kalıbınızı ters çevirerek dökmeyi unutmayın. 

Pişirme aşamasında iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Öncelikle kek kalıbımızı asla ve asla fırınınızın ortasına koymayın. Orta kademenin bir sıra altında olması gerekli. 180 dereceye ayarlanmış fırında 35 dakika yeterli olacaktır. Ya da pişirme işlemine 180 derece ile başlayıp on dakika sonra 170-160 dereceye düşürerek pişirme süresine toplamda 45 dakika olarak ayarlayabilirsiniz. 

İlgili Haberler