Kelle Paça çorbasıyla ilgili tüm bildiklerinizi unutun çorbayı pişirirken içine 1 kaşık bundan eklenince...

Kelle Paça çorbasıyla ilgili tüm bildiklerinizi unutun çorbayı pişirirken içine 1 kaşık bundan eklenince...

Lokantalardaki gibi harika bir kelle paça çorbası yapmak istemez misiniz? Meğer evde yaptığımızda bu yüzden tadı tam oturmuyor! İşte herkesin bilmesi gereken o harika tarif..

Soğuk kış günleri yaklaşırken kelle paça çorbasına rağbet artmaya başladı. İki tadımız vardır kış aylarına dair birisi çıtır çıtır kızaran hamsi balığı diğeri ise mis gibi kokusu ve enfes tadıyla kelle paça çorbası.

Kelle Paça çorbasının tadına doyum olmuyor gerçekten içince.. Yurt dışından Türkiye'ye gelenler bile kelle paça çorbasını hayranlıkla içiyorlar.

Evde yapılan kelle paça çorbasıyla ilgili herkesin bilmesi gereken bir tariften bahsetmek istiyoruz: Eminiz sizlerde aynından yapacak daha lezzetli olduğunu fark edeceksiniz.

Canan Karatay'ın vazgeçilmezi olan Kelle Paça Çorbası yine gündeme oturdu. Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte tüketimi de artan kelle paça peki doğru nasıl pişirilir?

Kelle Paçayı herkes sevmez ama seveni de gerçekten bağımlısıdır. Çocuklarınıza bile içirebileceğiniz kelle paça doğru bir şekilde bu tarifle yapılıyor

Öncelikle yapmanız gereken derileri yüzülen kelle ve bacaklar iyice tüyleri yakılarak büyük bir tencere içerisinde ıslatılır.

Kellede yer alan dil iyice sürtülerek üstü temizlenir. Güzelce bu malzemeler yıkandıktan sonra haşlanmaya bırakılır.

Etlerin ve kemiklerin ilikleri temizlenir ayıklanır. Sarımsak - Sirke ve limon suyuyla kaynatılır.

İçine unda katılabilir ama ben şahsen unu tercih etmiyorum.  Yeterli oranda pişme sağlandıktan sonra ocaktan alınır dinlenmeye bırakılır..

Ardından İstediğiniz gibi servis edebilirsiniz. Bu benim tarifim yıllardır böyle uyguluyorum çokda lezzetli oluyor.

Bir başka tarif ise:

MALZEMELER (4 Kişilik)
1 adet koyun kellesi
1 çorba kaşığı tereyağı
4 adet paça (koyun ayağı)
1 çorba kaşığı pul biber
3 litre su
4 diş sarımsak
3 adet limon suyu


Koyun kellesi ve paçalar temizlenir. Kaynamaya başlayan suya bırakılarak güzelce haşlanır. Haşlandıktan sonra tencereden alınarak etler kemiklerinden ayıklanıp bir kenara alınır. (Kellede beyin olmaması gerekir). Haşlama suyu ayrı bir kapta tutulur.

Yeni bir tencerede tereyağı eritilir. Üzerine sarımsaklar konulur. Bir iki karıştırdıktan sonra haşlama suyundan bir litre kadar alınarak yağın üzerine dökülür.

Üstüne ayıklanmış kelle paçalar eklenerek bir taşım kaynatılır. Üzerine pul biber eklenerek servise alınır. İsteğe bağlı olarak limon suyu eklenir.

Hangi tarif hoşunuza gittiyse onu uygulayabilirsiniz! Ama bu tarifler gerçekten en lezzetli ve en doğru olanı. Sizde kendi tarifinizi anlatmak isterseniz yorum kısmımızı kullanabilirsiniz
 

İlgili Haberler
En Yeniler