Kemik erimesi ciddi bir rahatsızlıktır. Peki kemik erimesinden kurtaran yiyecekler nelerdir?..

Kemik erimesi son zamanlarda ciddi bir rahatsızlık olmaya devam ediyor. Kemik erimesini ise durduran bazı yiyecekler var. Bu içeriğimizde o yiyeceklerden bahsedeceğiz..

Kemik erimesi ciddi bir rahatsızlıktır. Peki kemik erimesinden kurtaran yiyecekler nelerdir?..
Yayınlanma Tarihi : 21 Aralık 2020 04:02

Kemik erimesi ileri yaşlardaki insanlar için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Kemik erimesinden kurtulmak için sıkı bir tedavi gerekmektedir.

Kemik erimesi ilerlediğinde yürüme güçlüğü başta olmak üzere bir çok sorunla karşılaşabiliriz. Çok sayıda uzman bu konuda yapılması gerekenleri sıralarken bazı yiyecekler ise kemik erimesini durdurmaya yardımcı olmaktadır.

Kemik erimesinde erken tanının önemi kadar yediğimiz içtiğimiz yiyecek ve içeceklerin de önemi oldukça önemlidir.

Doktor tavsiyesiyle elbette yeme içmemizi düzenleyebiliriz. Ancak yapılan bir çok araştırma neticesinde bizleri kemik erimesinden koruyacak bir  çok yiyecek ve içecek sıralanmıştır. Şimdi sizlerle etkili bir kemik erimesi mücadelesi nasıl olur ve hangi yiyeceklerden yararlanılır onlardan bahsedeceğiz.

Sizlerde böylesine değerli sağlık bilgisini arkadaşlarınızla paylaşarak onların da yararlanmasını sağlayabilirsiniz.

Unutmayın sağlık her şeyden önemlidir...

İşte Kemik erimesinde kemik erimesini durdurarak kemiklerimizin güçlenmesini sağlayan ve mutfağımızda bulunması gereken yiyeceklerin genel listesi. Bu listedeki yiyecekleri herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuza da sorabilirsiniz.

KEMİK ERİMESİ NEDİR?

Kemik erimesi; kemik doku yoğunluğunun azalması, dayanıklığının azalması yani kemik kalitesinin bozulmasıdır. Kemik erimesi arttıkça, kemiklerin kırılganlığıda artar. Kemik Erimesi (Osteoporoz) tedavisinde amaç mevcut kemik kitlesinin korunması veya artırılması, kırıkların önlenmesidir.

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLEMEYİ SAĞLAYAN YİYECEKLER NELERDİR?

Kayısı

kuru kayısı Haberleri - Ulusal Post

Yüksek oranda kalsiyum ve magnezyum içerir.

Süt

Türkiye'de Yeterli Süt ve Süt Ürünleri Tüketilmiyor

Kalsiyum, protein, B2-A-E-D vitaminleri, folik asit, fosfor ve demir kaynağıdır. Kalsiyum, D vitamini ve fosfor ile birlikte kemikleri ve dişleri güçlendirmek için çalışır. Bunların eksikliği kemikleri eritir.

Soğan

Soğanı kesip kulağının içerisine koydu. Nedenini öğrendiğinizde sizde yapacaksınız

Sarımsakla birlikte enfeksiyonlarla mücadele eder. Kükürt bileşimleri atardamarların zarar görmesini önler. Soğan kemik erimesini de önlüyor.

Marul

Sütten bile daha fazla kalsiyum içerdiği söyleniyor.

Brokoli

Brokolinin 10 faydası!

Mineral ve demir eksikliğini gideren brokoli, adeta bir vitamin deposu. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olduğu ve çok miktarda kalsiyum içerdiği için kemik erimesine bire bir. Demir, selen, bakır ve potasyum kaynağı olan brokoli içerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemini güçlendiren bir özelliğe sahip. Antibiyotik özelliğe de sahip olan brokoli bu yönüyle prostat enfeksiyonuna karşı çok etkin.

Kuru Erik

Fenolik bileşikler ve bor elementi bakımından zengindir. Bor elementi kemik sağlığını koruyan, kemik erimesine karşı koruyucu özelliktedir. Günlük 100 gram kuru erik tüketiminin, günlük bor gereksinimini karşılayabileceği belirtiliyor.

Üzüm Çekirdeği Özütü

Flavonoit tipi bileşenler açısından zengin olup oksidatif hasarı önleyici özelliğinin yanında, kemik erimesine neden olan proteolitik enzimleri de azaltıcı etkisi vardır.

Nar özütü

İçeriğindeki flavonoit yapısında bileşenler nedeniyle üzüm çekirdeği gibi etki gösterir.

Portakal gibi Narenciye Meyveleri

C vitamini ve flavonoit yapısındaki bileşenler sebebiyle kemik sağlığı açısından önemlidir

Elma

Elma sirkesinin bu sırrı çok şaşırtacak! Süper 6 faydası

Kemik erimesini azaltıcı etkisi vardır.

Evet genel olarak Kemik erimesine karşı bu yiyecek ve içecek gruplarının tedavi edici etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Kemik erimesi ciddi bir rahatsızlık olduğu gibi aynı zamanda erken evrede tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Kemik erimesine karşı bu bilgileri sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların yararlanmasını sağlayabilir ve onları bilgilendirebilirsiniz.

Unutmayın Sağlık Her şeyden önce gelir..