Kemik Suyu hakkında bilinmeyen gerçeği Ünlü doktor açıkladı! Bugüne kadar hep kandırılmışız..

Kemik Suyu hakkında bilinmeyen gerçeği Ünlü doktor açıkladı! Bugüne kadar hep kandırılmışız..

Kemik suyunun bilinmeyen faydaları açıklandı. Artık bulyon olarak bile tüketimi azaldı ancak faydaları saymakla bitmiyor. Çok geç olmadan düzenli tüketimine başlanması gereken kemik suyunun faydaları ne. Peki yanlış tüketimi hangi hastalığa neden oluyor?

Kemik Suyu hakkında daha önce pek duymadığımız şaşırtan ayrıntılar çıktı. Bugüne kadar bazı doktorlar hiç bunlardan bahsetmedi! Bazıları ise zararlı bile olduğunu söyledi! Oysa tamamen kandırılmışız! Kemik suyuyla ilgili bu gerçekleri öğrenince çok ama çok şaşıracaksınız..

Ünlü Onkolog Doktor Yavuz Dizdar kemik suyunun unutulan faydalarını açıkladı. Yurt dışında kafelerde bile satılan kemik suyunu artık tüketmiyoruz ancak faydası o kadar fazla ki...

Sözcü gazetesine konuşan Doktor Yavuz Dizdar kemik suyunu unutulan faydalarını sıraladı. Doktor Dizdar, kemik suyunun eskiden çok fazla kullanıldığını ancak günümüzde bebek maması gibi ürünlerin kolaylığı sayesinde unutulduğunu işaret ederek kemik suyunun faydalarını açıkladı. Özellikle çocukların ve yaşlıların tüketmesi gereken kemik suyu, vücuda ihtiyaç duyduğu kolajeni sağlıyor.

Yaşlılar ve çocukların muhakkak tüketmesi gerekiyor

Doktor Dizdar'ın belirttiğine göre kolajen maddesini vücut aslında geceleri sentezlemek suretiyle sağlamakta ancak oranı çok az. Bu nedenle büyüme çağındaki çocuklar ve kemiklerindeki kolajen oranının azaldığı yaşlıların da hızlı bir şekilde takviye olarak alması için kemik suyunu önerdi. Aynı zamanda kemoterapi gören kişilerin de muhakkak toparlayıcı etkisi olan kemik suyunu tüketmeleri gerekiyor. Doktor Dizdar, kemik suyunun evde de yapılabileceğini açıkladı.

Kemiğin dış katmanında bulunan ve koruma sağlayan dokunun vücuttaki protein oranının yüzde yetmişini oluşturduğunu açıklayan Doktor Dizdar, bunun tüketilebilmesi için kaynatılması gerektiğini aktardı. Dizdar, kemiklerin artık süper marketlerde ya da kasaplarda bulunabildiğini açıkladı. Buralardan alınacak olan kemiklerin derin tencerelerde en az dört saat kaynatılması gerektiğini belirtti. Aşçıların yamaklarını tencere başında nöbete tutarak kaynattığı kemik suyunu evde sadece bir saat kaynatarak herhangi bir yarar sağlanılamayacağını dile getiren Doktor Dizdar, bunun için en az dört saat bir kaç çeşit sebze ile birlikte kaynatılmasını öneriyor.

Düdüklü tencere sadece tadını bozuyor

Düdüklü tencerenin kolajen yapısını bozmadığını ancak tat veren maddeleri bozulmaya uğrattığını aktaran Doktor Dizdar, kaynayan sudan elde edilen jölenin kaplara ayrılarak buzlukta tutulmasını ve ihtiyaç halinde kullanılmasını tavsiye etti.

C vitamini ile yenmeli

Doktor Dizdar, aynı zamanda kemik suyundan iyi bir fayda alınması için C vitamini ile tüketilmesini öneriyor. C vitamini ile tüketilmemesi halinde denizci hastalığı olarak bilinen iskorbütün de ortaya çıkabileceğini dile getiren Doktor Dizdar, ayrıca bazı antibiyotiklerin de buna yol açabileceğini açıkladı. Bu nedenle hızlı büyüme sağlama için endüstri hayvanlarına verilen büyüme antibiyotiklerine işaret eden Doktor Dizdar, bunların tüketilmemesi konusunda şiddetle uyarıda bulundu.

İlgili Haberler