Kemiklerin Direncini Güçlendiren Besinler. Kemik sağlığınız için mutlaka düzenli olarak yemelisiniz

Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar, kemiklerin direncini güçlendiren besinler hakkında bazı detaylar belirtmişlerdir.

Kemiklerin Direncini Güçlendiren Besinler. Kemik sağlığınız için mutlaka düzenli olarak yemelisiniz
Yayınlanma Tarihi : 14 Şubat 2021 07:59

 Özellikle beslenme alışkanlıklarının kemik direncinde önemli bir etken oluşturduğu ve bu nedenle gelişim döneminde dikkatli olunması gerektiğine dikkat çekmişlerdir. Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı, kaliteli kemik yapısının en büyük kuralı olarak görülmektedir. 

İnsan vücudu için önemli nitelik taşıyan Kalsiyum, K Vitamini, D Vitamini, magnezyum ve fosfor gibi vitamin ve elementler açısından zengin besinler, kemiklerin gelişimine ve direncinin arttırılmasına olumlu yönde katkı sağlamaktadır.

Bu sebeple uzmanlar, çoğunlukla tükettiğimiz süt ürünleriyle sabit kalmayıp diğer yararlı besinleri de tüketmenin yararlı olduğunu vurgulamaktadırlar. Örneğin balık türevlerinden somon, sardalya ve ton balığı; mineral ve vitamin kaynağı olan enginar, bamya, brokoli, domates ve biber çeşitleri; kış aylarının vazgeçilmezi olan ve  hem kemik hem de bağışıklık sistemi güçlendirici greyfurt, muz, portakal gibi meyveler de sıklıkla tüketilmelidir.

Günlük besin ihtiyacı için yararlı besinleri dengeli şekilde tüketmek kemiklerin direncini güçlendirmek için oldukça önemlidir. 

 

Tüm bu olumlu etkilerin yanı sıra aynı zamanda kemik direncine ve sağlığına olumsuz yönde etki edecek faktörlerden de kaçınmak gereklidir. Olumsuz faktörlerden kaçınmayarak sadece olumlu etkileri göz önüne almak ve uygulamak, hem yetersiz kalacak hem de sağlığımızı etkileyecektir. 

Olumsuz etkilerin başında gelen ve özellikle kemik direncini azaltan ve gelişimini yavaşlatan sigara ve benzeri keyif verici maddeler, büyük risk taşımaktadır. Kemik kalitesinin düşmesinde önemli rol oynamakla birlikte vücudun dengesini bozarak tüm organları sırayla etkilemektedir. Kemiklerin direncinin düşmesi ve kemik yoğunluğunun azalması da başta kemik rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa da davetiye çıkartacaktır. 

 

Bununla birlikte beslenme alışkanlıklarında yüksek dozda kafeine yer verilmesi ve kalsiyum deposu ürünler yeterince vücuda alınmadan fosfor içerikli ürünlere yönelmek de kemik erimesi gibi yaygın görülen hastalıklara neden olabilmektedir. 

Kemiklerin direncinin arttırılması ve kemik gelişimine katkı sağlanması için başta gazlı ve kafein içerikli içecek tüketiminden kaçınılarak, ara ara tüketmek en sağlıklı yol olacaktır. Kemiklerde meydana gelebilecek her türlü hastalık tüm vücudunun direncinin de azalmasına zemin hazırlayacaktır. 

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.