Kendi Yufkanızı kendiniz yapın evde çıtır çıtır börek hamuru yapılışı ve tarifi

Kendi Yufkanızı kendiniz yapın evde çıtır çıtır börek hamuru yapılışı ve tarifi

Marketten bayat yufka almak yerine aylarca bayatlamayan kendi yufkanızı yapmanın yolu bu tariften geçiyor. Leziz, her an hızlıca bir tarife dönüştürülebilecek olan pratik bir hayat kurtarıcı yufka tarifi yazımızda...

İster fırında ister tavada olsun börek Türk halkı için öğün kurtaran oldukça lezzetli ve kolay bir tarif. Hatta yufkanın arasına bir şeyler sarıp tost makinesine basarak bile yalancı börekler yapabiliyoruz. Bu nedenle evde hazır yufka bulundurmak yerine taptaze kalacak yufkalar yapıp kenara koymak çok akıllıca olacaktır. Hatta diyet yapmak isteyenler tam buğday unu ya da kepekli un gibi unlar da kullanabilirler.

Ev yapımı yufka için hangi malzemeler gerekecek?

Bir kilo kadar güzel bir un, bir çorba kaşığı da tuz ve biraz ılık su yeterli olacaktır.

Ev yapımı yufka tarifi nasıl yapılır?

İlk adımda derin bir kap alalım. İçerisine unu eleyerek attıktan sonra tuzu da ilave edip bir güzel karıştıralım. Unun ortasını açtıktan sonra biraz ılık su dökelim ve önce karıştırıp sonrasında da yoğuralım. Hamur yumuşak kıvamlı bir hamur olmalı ve kesinlikle gözenekli bir yapı kalmamalı. Bu şekilde bir hamuru elde ettikten sonra hava almayacak şekilde kapatalım ve yarım saat dinlendirmeye bırakalım.

Ceviz kadar parçalar ayırıp merdane ile açalım. Sac ya da genişçe bir tava üzerinde altlı üstlü şekilde sürekli değiştirerek pişirelim ve üst üste dizerek kurumaya bırakalım. 

Kullanılacağı zaman da gerekli olduğu kadarını alıp su ile biraz ıslatıp temiz bir bez üstünde on beş dakika kadar bekletelim. Tava ya da sac üzerinde ısıtılıp isteğe göre malzeme ile börek haline getirilebilir.

Bunlara dikkat edin

Yufkalar için kaliteli malzemeler kullanmak önemli. Zaten sadece un ve su bulunduran yufka malzemeleri için musluk suyu kullanırsanız tadında bir gariplik sezebilirsiniz. Bilmediğiniz un markalarından da uzak durmakta fayda var çünkü bazılarının kalitesizlik nedeniyle tadı acı oluyor.