Kepekli Saçlardan Kurtaran Formül! Limon Suyu ve...

Kepekli Saçlardan Kurtaran Formül! Limon Suyu ve...

Kepek sorununu bir türlü çözemiyorsanız suçu şampuanınızda bulmayın. Tek bir bakım ile kepeklerden gözle görülür şekilde kurtulabileceksiniz. Limon içerikli iki maske tarifi ile saç derinizi güçlendirin!

Limon asidik içeriği ile saçtaki kepek oluşumuna doğrudan müdahale edecektir. Kepekli saçların genel sorunu saç derisinin dökülmesinden kaynaklanır. Kuru saç tipine sahip olan kişilerde daha çok görülse de yağlı saçlarda da kendisini gösterebilmektedir. 

Mantara dikkat

Kepek sorunu saçtaki mantara işaret edebilir bu nedenle maskeleri uygulamadan önce saçınızı muhakkak iyice kontrol edin. Stres nedeniyle de oluşabilecek olan kepek için gün içerisinde stres seviyenizi dengede tutmaya çalışın. Diğer yandan probiyotik eksikliği kendisini sadece boşaltım sisteminde değil deride de gösterir. Bu nedenle gün içerisinde turşu suyu, kefir ya da yoğurt gibi bol probiyotikli gıdalar tüketmeye dikkat edin. 

Kabartma tozu ile masaj yapın

Saçlarınıza düzenli olarak da masaj yaparak kepek problemini engelleyebilirsiniz. Bunun için evde bulunan kabartma tozunu kullanabilirsiniz. Nemli saç derinize dökeceğiniz bir miktar kabartma tozu ile parmak uçlarınızla saçlarınıza masaj yapabilirsiniz. Bunun bile çok hızlı etki ettiği söylenebilir.

Müdahale edin

Yapılan bir hata ise saç derisinde kepeği olduğu gibi bırakmaktır. Herhangi bir yağı saçınıza uygulayarak masaj yapmak, bir yandan da ince bir tarakla tarayıp ardından saçtan yağı akıtırken de ince taraktan yardım alabilirsiniz.

Yoğurtlu limonlu maske

Limonlu maskelerimize geçecek olursak eğer, ilk olarak yoğurt ile yapılan maskemize bakalım. Ev yapımı olsa çok daha etkili olacak olan bu maske, ter türlü saç tipi için kullanılabilir. Biraz yoğurt ve birazcık da limon suyunu iyice karıştırarak saç derisine uygulayıp yaklaşık yirmi dakika beklemek yeterli olacaktır. Saçtan ılık su ile arındığınızda farkı göreceksiniz. Haftada iki kez yapabilirsiniz.

Portakallı limonlu saç maskesi

Diğer yandan portakal suyu limonu karıştırarak çok daha keskin bir maske elde edebilirsiniz. Portakal kabuklarını ayırarak portakalları bir kaseye yerleştirin ve limon sıkıp macun olana kadar birbirine karıştırın. Ardından bunu saç derisine uygulayın ve yarım saat bekletip yıkayarak çıkarın.