• BIST 106.829
  • Altın 379,881
  • Dolar 6,8095
  • Euro 7,5704
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 16 °C

Kerry: Bu konuda Rusya ve ABD hemfikir

Kerry: Bu konuda Rusya ve ABD hemfikir
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile gerçekleştirdiği görüşmede, “IŞİD’in herkes için, her ülke için büyük bir tehdit olduğu konusunda Rusya ve ABD hemfikir. Bunlar, teröristlerin en kötüleri” dedi.

BD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Suriye ve Ukrayna’daki krizlerin sonlandırılmasını görüşmek üzere Moskova’da bir araya geldi. Rus Bakan Lavrov, görüşmede yaptığı açıklamada terör sorunlarının sadece Suriye’de sınırlı kalmadığını ifade ederek, “Sadece birkaç gün önce terör örgütü IŞİD’in yayıldığı Libya’da bir uluslararası görüşme gerçekleştirildi. Ayrıca IŞİD, Irak’ta da etkin. Afganistan’da ve Yemen’de de terörizm varlığından söz edebiliriz. Bugün bu konuları ele alacağız” dedi. Lavrov, Moskova’daki görüşmede sadece Suriye ve Ortadoğu odaklı konuların yanı sıra Ukrayna’daki çatışmanın da ele alınacağını belirterek, “Ukrayna krizine dair anlaşmada ABD’nin nasıl yardımda bulunabileceğine dair Başkanlarımız tarafından başlatılan bu görüşmelere devam etmek istiyoruz” dedi.

"NE ZAMAN ARAMIZDA ANLAŞMAZLIK OLSA..."

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise, belirlenen konularda başarıya ulaşmak için önemli bir gün olduğunu ifade ederek, “New York’ta Başkanlarımız arasında gerçekleştirilen toplantıda Suriye konusunda bir ilerleme bulmak için çalışmak istediğimizi ve Ukrayna konusunda çözüm yolu bulmak istediğimizi açıkça ifade ettiler” dedi. Kerry, Rusya’nın Viyana’da gerçekleştirilen Suriye görüşmelerinde ve İran’ın nükleer programına yönelik diyaloglara önemli katkı sağladığını belirterek, “Ne zaman aramızda bir takım ayrılıklar olsa, belirli konularla etkili bir şekilde çalışabiliyoruz. Rusya, İran’ın nükleer anlaşması konusunda diyaloglara önemli katkı sağlamıştır ve Viyana’da gerçekleştirilen görüşmelerde Rusya, süreçte önemli bir yardımcı olmuştur” ifadelerini kullandı.

Kerry, IŞİD konusuna da değinerek, “IŞİD’in herkes için, her ülke için büyük bir tehdit olduğu konusunda Rusya ve ABD hemfikir. Bunlar, teröristlerin en kötüleri. Onlar kültür ve tarihe ve tüm ahlaka saldırıyorlar ve herhangi bir seçenek bırakmıyorlar. Ancak, uygar uluslar birlikte durmalı, mücadele etmeli ve örgütü yok etmeli” açıklamasını yaptı.

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, konuyla ilgili açıklamasında 24 Kasım’da Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesinin ardından artan tansiyonun düşürülmesine yönelik Rusya’nın çabalarını teşvik edeceğini ifade etti.

(İHA)

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim