Çamaşır makineniz tertemiz olacak! Kazan temizliğinin püf noktası

Çamaşır makinesi, çamaşırları yıkıyor ancak ıslak kaldıktan sonra ne yazık ki küf oluşturabiliyor. Bu sorundan kurtulmak için çamaşır makinenizin kazanı, kapağını çok iyi temizlemelisiniz. Sizin için harika bir püf nokta paylaşıyoruz!

Çamaşır makineniz tertemiz olacak! Kazan temizliğinin püf noktası
Yayınlanma Tarihi : 17 Mart 2023 12:39

Çamaşır makinesi kıyafetlerinizi tertemiz yapar ama kendisi de temizlenmeye ihtiyaç duyar. Eğer makinenize gereken özeni göstermezseniz, belli bir süre sonra küf sorunu yaşamaya başlarsınız. Tabi bir de bu küf sorununun yanına kireçlenme de eşlik eder. İşte tüm bunlardan kurtulmak için kazan temizliğinin nasıl yapılacağına dair size püf noktasını açıklıyoruz.

washing-machine-5423359-960-720.jpg

Eğer çamaşır makinenizin uzun ömürlü ve sağlıklı işlemesini istiyorsanız, o zaman kazan temizliği ve kapak temizliğine önem vermelisiniz. Çünkü makinenizi temiz tutarsanız, paradan daha uzun süre tasarruf edeceksin.

ÇAMAŞIR MAKİNENİZ TERTEMİZ OLACAK

Çamaşır makinenizi temizlemek için biraz pamukla işe başlayalım. İlk olarak bir pamuğu kapak kısmındaki lastiğin içine yerleştirin. Üzerine karbonat serpiştirin. Kazanın içine de karbonat ekleyin. Ardından beyaz sirkeyi de pamuğun üzerine dökün. 20 dakika bekletin. Bir yarım limonun üzerine diş macunu sürüp kapağın iç kısmını güzelce sürtün. Aynı işlemi lastik kısmına da yapın.

washing-machine-943362-960-720.jpg

Yeterince beklettikten sonra pamuğu çıkarın. Sonrasında kapağı kapatın ve kazan temizliği modunda makinenizi çalıştırın. Makine bittikten sonra bir kuru bezle kapağı, lastiği kurulayın.

washing-machine-933515-960-720.jpg

Çamaşır yıkadıktan sonra kapağı açık bırakarak içerideki ıslaklığın kurumasını sağlamayı ihmal etmeyin. Daha sonrasında da kuru bir bezle kapağın canımı, iç lastiği mutlaka silip kuru bırakın. Islak kalması küflenmeyi artıracaktır. O nedenle çamaşır makinesi kullanımlarından sonra bu kuralları rutin haline getirmelisiniz.