Çiçeğin dibine 1 kepçe dökünce çiçeği coşturuyor! Solmasını önlüyor

Makarna suyunu asla çöpe dökmeyin çünkü makarna suyu sayesinde çiçekler coşuyor. Peki nasıl olacak?

Çiçeğin dibine 1 kepçe dökünce çiçeği coşturuyor! Solmasını önlüyor
Yayınlanma Tarihi : 28 Mayıs 2023 23:32

Çiçek bakımı, doğru yapılmadığında çiçeklerin ömrünü kısaltabilir ve güzelliklerini kaybetmelerine yol açabilir.

Çiçeklerin suya ihtiyacı bulunur. Su eksikliği, çiçeklerin solmasına yol açabilir. Bu nedenle, çiçeklerin düzenli olarak sulanmasına dikkat etmek gerekmektedir. 

Çiçeklerin doğru miktarda güneş ışığı  alması da büyük önem taşıyor. Bazı çiçekler, çok fazla güneş ışığından zarar görebilmektedir. 

Çiçeklerin yetiştiği toprağın kalitesine de dikkat etmek gerekiyor. Kalitesiz toprak kullanımı da çiçeklere zarar vermektedir. Çiçeklerin havası iyi olan bir ortamda yetiştirilmesi büyük önem taşıyor. Çiçekler kesildiğinde de saplarının mutlaka keskin bir bıçakla kesilmesi gerekiyor. Ayrıca, çiçeklerin suya konulması ve suyunun düzenli olarak değiştirilmesi gerekmekte. 

MAKARNA SUYU SAYESİNDE ÇİÇEKLERİNİZİ COŞTURUN

Haşladığınız makarna suyunu atmayın. Sabah.com.tr sitesinde çiçeklere makarna suyunun verilmesi durumundaki faydaları sıralandı;

Makarna suyu, yoğun besleyici içeriği sayesinde çiçeklerinizde beklemediğiniz bir canlılık ortaya çıkarabilir. Çiçeklerin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminler, çiçeklerinizin canlılığını artırırken aynı zamanda daha hızlı büyümesini sağlar. Fakat buradaki en önemli püf noktası, suyun tuzlu olmamasıdır. Ayrıca çiçeklerinizi sularken makarna suyunun soğumuş olmasına da dikkat etmelisiniz.

SEBZE SUYUNU DA DÖKEBİLİRSİNİZ

Nefisyemektarifleri.com sitesinde yer alan bilgiye göre; Bugüne kadar haşladığınız sebzelerin suyunu lavaboya dökmüş olabilirsiniz. Ancak bundan sonra bu alışkanlığınıza bir son vermelisiniz. Çünkü haşlanmış sebze suyu bitki ve çiçekler için çok besleyici.

  • Haşlanmış sebze suyunu çiçeklere dökmeden önce mutlaka oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Bu değerli su içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler ile çiçeklerinizin daha hızlı büyümesine yardımcı olur.