Çok önemli! Nohut Pişirirken Dikkat Edin Sizi Zehirleyebilir! Herkesin Yaptığı Hata

Nohut yemeği yaparken herkesin dikkat etmesi gereken önemli bir uyarı var. Kimse bu uyarıya dikkat etmiyor.

Çok önemli! Nohut Pişirirken Dikkat Edin Sizi Zehirleyebilir! Herkesin Yaptığı Hata
Yayınlanma Tarihi : 01 Mart 2022 20:31

Türk mutfağının belki de demirbaş lezzetlerinden biridir Nohut yemeği. Çok sayıda kişi nohut yemeğini pişirirken bazı önemli noktalara dikkat ederler. Onlar arasında en bilineni nohutları bir gece önceden ılık ya da sıcak suda bekletmektir. Son dönemde internet haber sitelerinde bekletilmiş nohut suyunun faydalı olabileceğine yönelik iddialar dolaşıyor. Oysa bu iddiaların doğruluğunu kanıtlar nitelikte bir bilgi olmadığı gibi çokta tehlikeli olabilir. 

Beslenme uzmanlarının herkesi ilgilendiren önemli duyuruları var. Görmezden geldiğimiz büyük bir tehlikeyle belki de baş başa olabiliriz. Sizlerde nohut yemeği pişirirken bu önemli bilgilere dikkat etseniz iyi olacaktır.

3027936.jpg

Nohut pişirmeden önce çok sayıda kişi bir gece önceden nohudu ıslatır ve suda bekletir. Ertesi gün nohudu pişirirken daha iyi pişmesi için bu yöntemi uyguladıklarını belirtirler.

Ancak uygulanan bu yöntemle ilgili olarak uzmanların önemli bir uyarısı  var.

Mynet'in haberine göre;  Suda bekledikçe şişen nohut, suya midemiz tarafından sindirilmeyen zehirli maddeleri bırakmaktadır. Gece boyunca nohutların suya bıraktığı gaz, sağlığımız için son derece zararlıdır.

Eğer bu suyu değerlendirmek istiyorsanız çok büyük hata yaparsınız. Çünkü nohut suyu ciddi anlamda zehir içerir.

Bunu yerine taze su kullanarak yemeğinizi hazırlamasınız.

1056995.jpg

Önemli bir uyarı daha: Öte yandan nohutla ilgili beslenme uzmanları bir uyarı da daha bulundular. Bazı kişiler dünden kalan nohutlu pilavı tekrar ısıtarak tüketmek istiyorlar. Oysa bu da çok tehlikeli. Dünden kalan pilavın ısıtılması vücudumuza çok sayıda toksinin girmesine neden olabilir.

Eğer dünden kalan nohutlu pilavınız varsa onu ısıtmadan tüketin ve mutlaka buzdolabında muhafaza edin. Eğer sadece nohut yemeği varsa onu ısıtmanızda bir sakınca yoktur. 

İlgili Haberler