Güçlü hafızanın sırrı olan baharat yemeklere 1 tatlı kaşığı kadar eklemek yetiyor...

Yemeklerinize ekleyeceğiniz bu baharat sayesinde daha güçlü bir hafızaya sahip olabileceksiniz! Sadece 1 tatlı kaşığı tüketmek hem beyni güçlendirir hem de hafızayı çelik gibi yapar

Güçlü hafızanın sırrı olan baharat yemeklere 1 tatlı kaşığı kadar eklemek yetiyor...
Yayınlanma Tarihi : 12 Haziran 2022 22:45

Özellikle Asya ülkelerinde tüketilen Zerdeçal'ın uzmanlara göre çokça faydalı olduğu belirtiliyor. Zerdeçal'ın en büyük faydaları arasında ise beyne ve hafızaya iyi gelmesi yer alıyor.

Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde ilk olarak zerdeçalın faydalarından bahsedildi. Sonrasında ise Zerdeçal'ın nasıl tüketileceği hakkında detaylar paylaşıldı.

baharatlar.jpg

Zerdeçalın en büyük faydaları arasında İltihap giderici olması ilk sırada yer alır. İltihap giderici olan zerdeçal aynı zamanda da kansere karşı koruma sağlamaktadır. Bağırsak sistemini de koruyan zerdeçal aynı zamanda da güçlü bir ağrı kesicidir. Unutkanlığa iyi gelen bu mucize baharatın depresyon riskini de azalttığı belirtiliyor. Doğrudan beyni güçlendiren zerdeçalın Alzheimer riskini de azalttığı belirtiliyor. 

ZERDEÇAL NASIL TÜKETİLİR?

Uzmanlar zerdeçalın içerisindeki kurkuminden faydalanabilmek için yağ içerisinde hafif ısıya maruz bırakılmasını öneriyor.

Sebze veya et yemeklerinizi bitkisel yağ ve zerdeçalla sote etmek bunun için çok ideal bir yöntem. Kurkumin içeren bir gıda takviyesi kullanımında ise emilimi yüksek ve standartlara uygun olanları seçmeye özen göstermelisiniz.

thumbs-b-c-10a6acb078b7a2e31c16071c2a3eb45a.jpg

Dilerseniz zerdeçallı sütte tüketebilirsiniz. Bu da son derece kolay bir tariftir..

Zerdeçallı süt için 1 parça zerdeçalı rendenin en küçük tarafıyla güzelce rendeleyin. Sonrasında bir cezveye 1 bardak sütü ekleyin ve üzerine rendelemiş olduğunuz taze zerdeçalı da ekleyerek kısık ateşte kaynatın. Kaynama noktasına geldikten sonra 1 dakika kadar daha ocakta tutup ardından ocaktan alın. 

Sütü bardağa boşaltın ve içerisine 1 tatlı kaşığı kadarda tarçın ile bal ekleyip iyice karıştırıp için

Zerdeçallı süt neye iyi gelir?

Bu mucize karışım  soğuk algınlığı ve üst solunum yolu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. . Astım, bronşit, boğaz ve bademcik iltihabı gibi karşı da etkili olan zerdeçallı süt ayrıca mide dostudur..

İlgili Haberler