Hazır yoğurtlardaki büyük tehlike! Hayatınızdan onu çıkarın çünkü...

En çok tükettiğimiz besinlerden biri olan yoğurt hakkında pek dikkat edilmeyen bir uyarı var

Hazır yoğurtlardaki büyük tehlike! Hayatınızdan onu çıkarın çünkü...
Yayınlanma Tarihi : 25 Haziran 2022 18:41

Yoğurt, herkesin en çok tükettiği besinlerden biridir. Yaz kış sofralardan eksik olmayan yoğurt hakkında kimsenin dikkat çekmediği bir tehlike var.

MERDİVEN ALTI ÜRETİLEN YOĞURTLAR KANSER SAÇIYOR

Uzmanlara göre güvenilir ortamlarda üretilmeyen yoğurtlar kanser saçıyor. Bu yüzden yoğurt satın alırken güvenilir markaları tercih etmek gerekiyor.

Bir çok uzman merdiven altı üretilen yoğurtların içerisindeki katkı maddeleri nedeniyle kanser tehlikesi taşıdığına dikkat çekiyor.

Sofralarımızdan eksik olmayan yoğurt eski zamanlarda evlerde yapılırdı. Evde yapılan yoğurtların çok daha faydalı olduğu belirtiliyor. Sık sık bu konuda uzmanların zaten uyarıları da var.

Yayınlanan bir haber gerçekten de yoğurt hakkında bilmediğiniz çok sayıda bilgiyi ortaya çıkardı. Mynet.com tarafından da yayınlanan bir içerikte yoğurt hakkında şimdiye dek kimsenin bilmediği detaylar paylaşıldı.

Yoğurt bilindiği gibi yediden yetmişe herkesin severek tükettiği bir besin. Faydaları da zaten saymakla bitmez. Peki böylesine değerli besini tüketirken neden dikkatli olmalıyız?

thumbs-b-c-c24f244558a2434983b2ed6b337f4578.jpg

Haber7'de yer alan habere göre; Hazır yoğurtlarla ilgili önemli bir uyarı var. Dr. Yavuz Dizdar, endüstriyel yoğurdun yoğurt olmadığını ve son dönemde artan kanser vakalarında bunun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi.

GÜVENİLİR MARKALARI TERCİH EDİN


Merdiven altı üretilen yoğurtlar yerine en azından hazır yoğurtları tercih edecekseniz güvenilir markaları tercih edin.

Güvenilir markalardan yoğurt almaya çalışın.

Sağlığınızla oynayan merdiven altı üreticilerden uzak durunuz. Bakanlık onaylı yoğurtlardan ve bilinen markalardan satın alınız.

EV YOĞURDU DAHA FAYDALIDIR


Aslına bakarsanız ev yoğurdunu tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ev yoğurdunu kendiniz mayaladığınız için daha güvenli oluyor.

Ev yoğurdunun başlıca faydalarını paylaşacak olursak sırasıyla şunlardır:

Bağırsak sağlığını koruyor ve bağırsakları temizliyor
Yağ yakımına destek olan ev yoğurdu aynı zamanda da ödem atıyor
Bağışıklık sistemini güçlendiren yoğurt hastalıklara karşı koruma sağlıyor
Diş ve kemik sağlığını da destekleyen ev yoğurdu aynı zamanda büyümeyi destekliyor.
Kötü kolesterolü düzenliyor ve tansiyona iyi geliyor.
Egzama başta olmak üzere birçok cilt ve deri hastalıklarına karşı koruyor.
Kas gelişimini desteklediği için sporcuların mutlaka tüketmesi öneriliyor.

EVDE KENDİNİZ DE YAPABİLİRSİNİZ

Veya isterseniz evde kendiniz de yoğurt yapabilirsiniz. Üstelik evde yoğurt yapmak sanıldığı kadar da zor değildir. Sadece bazı püf noktalarını bilmek gerekmektedir.

Evde yoğurt tarifi

Hürriyet'te yayınlanan bir içerikte evde yoğurt yapılışının detayları paylaşıldı! İşte evde yoğurt yaparken bilmeniz gereken her şey!

Yapımı için malzemeler


2 litre süt
1 çorba kaşığı yoğurt


Ev yapımı yoğurt tarifi Nasıl yapılır?


Öncelikle sütü tülbentten süzerek tencereye alın. Tencereyi ocağa alın. Sütü ara sıra tahta kaşıkla havalandırın. Kaynamaya başlayınca ateşi biraz kısın. 2 dakika daha kaynadıktan sonra ateşi kapatın.

Süt mayalayacağınız kabı masaya bir sofra bezinin üzerine alın. Ilındıktan sonra sütü mayalanacağı kaba alın. Yoğurdu ilk seferde yoğurt ile mayalayın. Yoğurdu biraz çatalla çırpıp öyle süte karıştırın. Kabın kapağını kapatıp sofra beziyle sarıp mayalanmak üzere bırakın.

5 saat sonra kontrol edin mayalanmışsa, örtüyü ve kapağı açıp iyice soğuduktan sonra buzdolabına kaldırın. Buzdolabında 24 saat bekletin.

Evet ev yoğurdu yapmak işte bu kadar kolaydır! Yeter ki bu ölçülere göre hareket edin!

İlgili Haberler