Hiç dikkat etmedik, umursamadık. Domates ve salatalık asla birlikte yenmemeli! Peki neden?

Salatalık ve domates kahvaltıda çokça tüketiliyor. Ancak uzmanlar uyardı! Kahvaltıda domates ve salatalık tüketirken dikkat etmelisiniz.

Hiç dikkat etmedik, umursamadık. Domates ve salatalık asla birlikte yenmemeli! Peki neden?
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2023 00:06

Yılın her mevsiminde sıklıkla tükettiğimiz salatalık ve domates, sebzelerin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Zaman zaman yemeklerde kullandığımız, çoğu zaman ise sofralardan eksik etmediğimiz salatalık ve domatesin bilinmeyen bir yönü daha ortaya çıktı. 

Özellikle yemeklerin yanında servis edilen salataların içinde mutlaka domates ve salatalık yer alır. Bu yüzden bu sebzeler genellikle birlikte tüketiliyor.

Ancak bilinenin tam aksine salata ve domatesi birlikte yemek çok zararlıymış. Sebebini öğrenince eminiz bir daha aynı hatayı yapmayacaksınız. İşte bilmeniz gerekenler.

cucumber-3038-960-720.jpg

KAHVALTIDA DOMATES VE SALATALIK YENMEMELİ

Beslenme uzmanlarından kafa karıştıran bir açıklama geldi. Kahvaltıların vazgeçilmezleri arasında yer alan domates ve salatalığın birlikte tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekildi. 

Bazı malzemeler salatada beraber kullanılmaya uygun değildir, örneğin domates ve salatalık kombinasyonu gibi. Bu sebzelerin her biri farklı sindirim süresine sahiptir ve malzemeleri bir araya getirmeden önce yediğimiz her gıdanın tam sindirim süresini bilmemiz gerekir.

YAVAŞ YAVAŞ ZEHİRLİYOR


Hızlı ve yavaş sindirime sahip malzemeleri birlikte kullanmak iyi bir fikir değil; çünkü diğeri tamamen sindirildiğinde, daha hafif malzemeler olduğu gibi bağırsaktan geçecektir. Bu, karnınızda, tüm vücudu zehirleyebilecek yiyecek fermantasyonu ile sonuçlanır. Şekerlerin ve nişastaların yavaş sindirimine ve fermantasyonuna neden olur ve yemeğinizin gerektiği gibi keyfine varmanıza izin vermez. Bunun yanı sıra fermantasyon süreci, bağırsak problemlerinin yanı sıra midede gaz, şişkinlik ve ağrıya neden olabilir.

SAĞLIK AÇISINDAN ZARARLI

harvest-4387585-960-720.jpg
Öte yandan uzmanların uyarıları sadece bununla sınırlı değil. Kavun ve karpuz gibi meyvelerin de birlikte tüketilmemeleri öneriliyor. Yapı bakımından birbirine benzeseler de iki meyvenin aynı anda tüketilmesi sağlık açısından zararlı.

Hatta iki besinin aynı anda tüketilmesi sadece mideye zarar vermiyor aynı zamanda bu iki meyvenin tüm besin değerini de ortadan kaldırmaya neden oluyor.

Posta'da yer alan bir haberde ise; Domatesle ilgili özellikle midesi hassas olanlara da bir uyarı yapıldı.

Aç karnına domates yenilmez 


Yemeklerin vazgeçilmezi olan domatesin faydaları kadar zararları da var. Domatesi aç karnına tüketmek mide asit seviyesini arttırır. Bu da gastrite neden olur. Bu yüzden aç karnına domates tüketmek oldukça zararlıdır.

tomatoes-4631191-960-720.jpg

Meyvelere dikkat edin


Turunçgiller, özellikle de portakal ve mandalina gibi meyveler asit açısından zengin meyvelerdir. Bu nedenle bu tür meyvelerin sabah kahvaltısında tüketilmemesi öneriliyor.