Şekeri düşüren, tansiyonu dengeleyen gıda! 1 Yemek kaşığı bile yenirse etki ediyor

Yoğurt faydalı bir besindir yapılan araştırmalara göre yoğurdun tansiyonu dengelediği ve şeker rahatsızlıklarına iyi geldiği belirtiliyor

Şekeri düşüren, tansiyonu dengeleyen gıda! 1 Yemek kaşığı bile yenirse etki ediyor
Yayınlanma Tarihi : 13 Haziran 2022 19:26

Şeker ve tansiyon sorunu yaşayanların sayısı giderek artıyor. Uzmanlara göre yoğurdun şekere iyi geldiği aynı zamanda da tansiyonu dengelediği belirtiliyor. 

Ancak yoğurt tüketirken dikkat etmek gerekiyor.

Az yağlı yoğurt tüketmek gerekiyor faydalarından yararlanabilmek için... 

Az yağlı süt ürünleri, yüksek tansiyonla savaşmaya yardımcı olan kalsiyum açısından zengin besinlerdir. 300 gram az yağlı yoğurt içeren bir öğün, size gün içinde önerilen kalsiyum miktarının yaklaşık yüzde 30'unu sağlayacaktır...

TANSİYON NASIL DENGELENİR?

Öte yandan Anadolu Ajansı'nda yayınlanan bir haberde tansiyonu dengelemek için bilinmesi gereken yararlı bilgiler paylaşıldı.

SBÜ Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Bölek, Tansiyonu dengede tutmak için yapılması gerekenleri paylaştı.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüksek tansiyon nedeniyle organları besleyen damarlarda tıkanma ve kireçlenme gibi sorunların gelişebildiğini, bunun sonucunda da damarın bulunduğu organlarda ölümcül hasarların oluşabildiğini aktardı. 

thumbs-b-c-1ab9dff0f8df78b303d38fe02460bd8b.jpg

Sibel Bölek, "Yüksek tansiyonun kısa ve uzun vadeli olumsuz etkilerinden kurtulmanın en etkin yolu kan basıncının normal sınırlarda tutulmasıdır. Tansiyonu yükselten besinlerden uzak durmak, hareketli bir yaşam biçimi tercih etmek, egzersizlerle desteklemek ve bol su içmek, tansiyon seviyesini dengede tutmaya yardımcı olur. Yüksek tansiyon hastaları ramazan ayında en çok oruç tutup tutamayacakları konusunu merak etmektedir. Bu bireylerin oruç tutup tutamayacağı, hastalığın seviyesi, hastanın aldığı tedavi ya da ramazan ayının denk geldiği mevsim gibi şartlara göre değişebilmektedir." diye konuştu.

Sarımsak ve soğan tansiyonu ayarlamaya yardımcı

sarimsak.jpg
İdrar söktürücü ilaç kullanmayan, yüksek tansiyonu uzun süredir kontrol altında olan ve başka bir ek hastalığı da bulunmayan kişilerin, genellikle hekimlerinin onayıyla oruç tutabileceğini ifade eden Bölek, şu bilgileri verdi:

SARIMSAK TANSİYONU DÜŞÜRMEZ DENGEDE TUTAR

"Halk arasında sarımsak tansiyon düşürücü olarak bilinir. Fakat sarımsak ve soğan tansiyonu düşürmekten ziyade ayarlamaya yardımcı olur. Bu nedenle, hipertansiyon şikayeti olanların, yemeklerine bol soğan, sarımsak ilave etmeleri tansiyonlarını dengede tutmaya yardımcı olacaktır. Yüksek tansiyon şikayeti olanların özellikle yağlı ve yağda kızartılmış besinler, hamur işleri, hamur tatlıları, kırmızı et ve sakatatlardan uzak durmaları gerekmektedir.

Ayrıca kahve, çikolata, şekerli, gazlı içecekler, tuz, margarinler ve aşırı çay tüketimi de tansiyonu yükselten yiyecekler listesinde bulunmaktadır. Yüksek tansiyon şikayeti olanlar, sebze yemeklerine ağırlık verilmeli, kırmızı et tüketimi en fazla haftada iki kez olmalıdır. Kırmızı et tüketimin yerine kan basıncını düşürmede etkili olduğu bilimsel araştırmalarla ortaya konulmuş olan omega-3 kaynağı balığın tüketimine ağırlık verilmelidir. Yemekler, sıvı bitkisel yağlarla hazırlanmalıdır. Katı yağlardan uzak durulmalıdır. Yemekler hazırlanırken tuz ilavesi mümkün olduğunca sınırlandırılmalıdır."

SİGARAYI BIRAKMAK GEREKİYOR

Bölek, sigarayı bırakmanın da yüksek tansiyon hastaları için hayati önem taşıdığını belirterek, potasyumdan zengin muz, elma, kayısı, havuç, üzüm, şeftali, domates gibi besinlerin hem normal hem de yüksek tansiyon hastası bireylerde kan basıncını düşürücü önemli bir etkiye sahip olduğunu söyledi.

KARPUZ TÜKETEBİLİRSİNİZ

Ayrıca yapılan araştırmaların yine potasyum açısından oldukça zengin olan kavun ve karpuzun da tansiyon düşürücü etkiye sahip olduğunu ortaya koyduğunu anlatan Bölek, çalışmalarda, karbonhidratın azaltılıp proteinin artırıldığı diyetlerde kan basıncının düştüğünün de gözlemlendiğini bildirdi. 

Kaynak: Anadolu Ajansı

İlgili Haberler