Tuvalet kağıdını böyle kullanıyorsanız geçmişler olsun- Kimse hiç dikkat etmemişti

Tuvalet kağıdı günümüzde çok fazla tüketilen temizlik ürünleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ancak tuvalet kağıdıyla ilgili uzmanların dikkat çektiği çok önemli bir uyarı var! İşte tuvalet kağıdıyla ilgili bilmeniz gereken önemli uyarı!

Tuvalet kağıdını böyle kullanıyorsanız geçmişler olsun- Kimse hiç dikkat etmemişti
Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2023 01:24

Eski insanlar tuvalet kağıdı yerine tuvalet bezi kullanırlardı. Daha sağlıklı olan bu yöntem son dönemde terk edildi.

İtalya'da herkesin kendisine ait tuvalet bezi var. Bu gelenek şehirlerde olmasa da İtalya'nın kırsal bölgelerinde devam ediyor.

Dünyada en çok tüketilen  ürünlerin başında tuvalet kağıdı ilk sırada. Ancak uzmanların tuvalet kağıdıyla ilgili herkesi ilgilendiren önemli bir uyarısı var.

Türkiye ve dünyada en çok kullanılan ürünler arasında tuvalet kâğıdı ilk sırada yer alıyor. Öyle ki tuvalet kâğıdını sadece tuvalette değil banyoda, arabada, mutfakta kullananların sayısı da epey fazla.

En büyük yardımcımız sanıyorsunuz aslında tuvalet kâğıdını. Oysa tuvalet kâğıdı pek masum değilmiş.

Yapılan araştırmalarda bazı kalitesiz tuvalet kâğıtlarının çok zararlı olduğu ortaya çıkarılmıştı. Eğer sizlerde gereğinden fazla tuvalet kâğıdı kullanıyorsanız şimdi öğreneceğiniz bilgileri sizleri şaşkına çevirebilir.

Halk TV'de yayınlanan bir haberde; Tuvalet kâğıdıyla ilgili sizleri şaşkına çevirecek bilgiler paylaşıldı. İşte öğrendiğinizde çok şaşıracağınız o uyarıya ilişkin tüm detaylar.

toilet-paper-627032-960-720.jpg

Tuvalet kâğıdı yapımında kullanılan malzemeleri ve onları adeta zehir gibi vücudumuza zarar verdiğini öğrenince hepsini çöpe atmak isteyebilirsiniz.

Hijyen sağlamak için kullanılan tuvalet kağıtları ile zaman zaman ağzımızı ve burnumuzu bile siliyoruz.

Tuvalet kağıdının zehir dolu içeriği kullandıkça birçok hastalığa neden olabilmekte.

İşte, tuvalet kağıdının yumuşak ve kokulu olması için içine katılan maddenin insan sağlığına olan zararlı etkisine dair bilmeniz gereken her şey!

KİMSENİN AKLINA BİLE GELMEMİŞTİ

Tuvalet kağıdı alışveriş listelerinin üst sıralarında yer alan tuvalet hijyeninin olmazsa olmaz parçalarından biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Tuvalet kağıdı üreticileri 'ticari sır' olarak kullanılan kimyasalları açıklamamayı tercih ediyor çoğu zaman.

Ancak tuvalet kağıdının yumuşak olmasını sağlamak için tehlikeli bir kimyasal olan 'formaldehit' kullanılıyor.

Formaldehit, özel bölgeleriniz için tahriş edici bir özelliğe sahiptir. Ayrıca gözünüzün, derinizin ve boğazınızın daha hassas hale gelmesine sebep olur.

Mynet'te aktarılanlara göre; Formaldehit etkili tuvalet kağıtları market raflarında sıra sıra yer alıyor. Hoş kokması ve yumuşak olması için kullanılan diğer içerikler alerjinizi tetikleyebilir veya yeni bir alerji oluşumuna neden olabilir.

ÜREME SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATIYOR

toilet-paper-4967985-960-720.jpg
Tuvalet kağıdının hoş kokması için yapay koku kullanılıyor. Bu yapay koku tuvalet kağıdının kullanıldığı özel bölgenin pH dengesini bozar. Aynı zamanda enfeksiyon kapmanıza neden olur. Tuvalet kağıdı seçiminiz üreme sisteminizin sağlığını dahi etkileyebilir.

GERİ DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ TUVALET KAĞIDININ ZARARLARI


Son yılların popüler ürünlerinden geri dönüştürülmüş tuvalet kağıdı daha iyi bir seçim gibi görünüyor olsa da içlerinde endokrin bozucuları olan Bifenol A veya BPA barındırıyorlar. BPA, kimyasal olarak doğurganlık ve rahmin işlevi için önemli olan östrojen hormonuna benzerdir.

BPA GÖRÜNCE KAÇIN


Östrojeni taklit ettiği için, BPA üreme problemlerine yol açabilir. Hatta, tıp uzmanlarının bir aile kurmak isteyen kadınlara önerdiği ilk şey BPA'dan kaçınmalarıdır.

Tuvalet kağıdını özel bölgelerinizi temizlemek için kullansanız da aradığınız temizlik yöntemi bu olmayabilir.

toilet-paper-4956708-960-720.jpg

Tahrişe sebep olmasının yanı sıra tuvalet kağıdı ile silmek, pisliğe ait mikropları el ve tırnaklarınıza bulaşması demek oluyor. Taharet musluğu, temizlik için daha etkili bir yöntemken cildinizin de tahriş olmamasını sağlar.

İNSAN YAPIMI EN ZEHİRLİ KİMYASALLAR!


Birçok kağıt hamuru ve kağıt fabrikası, hamuru beyazlatmak için klor bazlı kimyasallar kullanır. Bu kimyasallar, dioksin de dahil olmak üzere birçok toksik yan ürün oluşturmak için ahşap ve diğer liflerdeki organik moleküllerle reaksiyona girer. Klorlu tuvalet kâğıdı, tüm kozmetik mendiller arasında en yüksek miktarda furan içerir! Ağartma yan ürünü olan dioksin, insan yapımı en zehirli kimyasallardan biridir.

KLOZETE ATMAYIN

Öte yandan uzmanların tuvalet kağıdıyla ilgili bir uyarısı daha var. Tuvalet kağıdının tuvalet deliğine ve klozete atılması önerilmiyor.

Tuvalet kağıdı eğer klozete atılırsa tıkanmalara neden olabilir. Oluşan tıkanma evin giderinin bozulmasına yol açar ve cebinizden binlerce liranız durduk yerde çıkabilir. Tuvalet kağıdını kullandıktan sonra eğer klozete atıyorsanız geçmişler olsun. Zamanla gider tıkanacak ve binlerce liranız cebinizden çıkacak. Bu hatayı yapmamaya dikkat edin!