Uykusuzluk Soruna Birebir! Doğal bir mucize gibiler! Süper Besinler

Uykusuzluk sorunu gerçekten başlı başına bir sorundur. Ancak evinizdeki bazı besinlerle uykusuzluk sorunundan kurtulabilirsiniz. İşte o besinler

Uykusuzluk Soruna Birebir! Doğal bir mucize gibiler! Süper Besinler
Yayınlanma Tarihi : 27 Şubat 2022 20:25

Uykusuzluk sadece bedeni yormaz. Aynı zamanda da yaşam kalitesini düşürür. Uykusuzluk sorunu kişilerin depresyona girmesine bile neden olabilir.

Gece boyunca rahat bir uyku çekenler gün içerisinde daha zinde ve mutlu olurlar. Dolayısıyla beyin daha iyi düşünebileceğinden başarıda kendiliğinden gelir.

Uykusuz birinin yolculuk yapması ya da bir sınava girmesi onun başarısız olmasına yol açar. Uykusuzluk sorunuyla mücadelede yenilen içilen besinlerin de büyük etkisi bulunur.

Türkiye'de ortalama 5 milyondan fazla kişinin uyku problemi olduğu belirtiliyor. Uykusuzluk sorunuyla mücadele eden insanlar bu sorunla baş etmenin yollarını arıyorlar.

İhlas Haber Ajansı ve NTV tarafından yayınlanan bir haberde uykusuzluk sorunuyla baş eden süper besinlere yer verildi.

Uzman Diyetisyen Aslıhan Küçük, rahat bir uyku için bazı besinlere ağırlık vermek gerektiğini söylüyor.

Bu kapsamda uykusuzluk sorunuyla baş eden 5 süper besin olduğu ortaya çıktı. Sırasıyla o besinleri ve beden üzerindeki faydalarına da yer verildi.

İşte uykusuzluk sorunu çekenlerin mutlaka tüketmesi gereken o süper besinler

Süt: Özellikle kaliteli protein içeriği ve triptofan aminoasidinden zengin olması uyumaya yardımcı olmaktadır. Uyumadan önce ılık içilen sütün triptofan içeriği daha yüksek olacağından sizi hızla uykuya dalma pozisyonuna geçirebilecektir.

Ceviz: Doğal melatonin kaynağı olan ceviz yine uyku için size yardımcı olabilir. Akşam yemeğinden sonra 1 çay bardağı kadar yemek yeterlidir.

Muz: Serotonin ve melatonin hormonlarının salınımlarını artırmasının yanı sıra içerdiği magnezyum ve potasyum ile kasların gevşeyip, rahatlamasını sağlar.


Ahududu: Çok nadir bir dönemde tazesini yakalayabildiğimiz ahududuyu taze veya dondurulmuş olarak tüketebilirsiniz. Akşam yatmadan önce 1 kase ahududu sizi yatıştıracak ve uykuya hazırlayacaktır.


Yulaf: Kaliteli bir uyku için önemli olan kalsiyum ve magnezyum mineralini içeren yulaf, aynı zamanda içerdiği melatonin hormonu sayesinde kaliteli bir uyku ile vücudun yenilenmesini sağlar.

Evet uykusuzluk problemi çeken herkesin kolaylıkla tüketebileceği besinlerdir bunlar.. Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşarak onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz.. 

İlgili Haberler