Uykusuzluk sorunu mu yaşıyorsunuz? İşte uykusuzluğun 7 sebebi

Hepimiz hayatımızın bir noktasında uykusuzluk sorunu yaşamışızdır. Ne yazık ki uykusuzluk, sorunun ana kökenine inilmediği taktirde çok can sıkıcı olabilir.

Uykusuzluk sorunu mu yaşıyorsunuz? İşte uykusuzluğun 7 sebebi
Yayınlanma Tarihi : 17 Mart 2023 10:35

Kimi insanlar uykusuzluğu hayatın yalnızca bir noktasında yaşarken, kimi insanlar da sık sık aynı sorunla boğuşur. Peki uykusuz kalmanızın sebebini biliyor musunuz? Haydi şu sebeplere bir göz atalım!

İŞTE UYKUSUZLUĞUN 7 SEBEBİ

1- Güneş ışığına yetersiz maruz kalmak

Doğal ışık, sağlığın geliştirilmesinde çok hayati bir rol oynar. Her gün sabahın erken saatlerinde güneş ışığı aldığınızda, vücudunuz gece ile gündüz arasındaki farkı anlamaya başlar. Böylece beyniniz, zamanı gelince kendisini yorgun hissederek uyumanıza destek olur. Güneş ışığına maruz kalmazsanız uykusuzluk sorunu hissedersiniz. Çünkü uyku düzeninizi dengeleyemezsiniz.

2- Fazla kilolar

Fazla kilo, uyku döngüsünü kötü yönde etkiler. Obez insanlarda uyku apnesi söz konusu olabilir. Yemeklerden sonra sık sık kortizol artışlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Zamanla fazla kilo, uykusuzluğun kronikleşmesine neden olur. Bu nedenle fazla kilolardan kaçının.

3- Kötü bağırsak düzeni

Bağırsak vücudun ikinci beynidir. O yüzden bağırsak sağlığına önem göstermelisiniz. Bilim, bağırsağın sağlık açısından ciddi öneme sahip olduğunu söylüyor. Eğer kötü bir bağırsak sağlığınız varsa uykusuzluk yaşamanız kaçınılmazdır.

4- Yanlış ortamda uyumak

İyi bir uyku ortamı yaratmadan uyuyorsanız uykusuz kalmamak imkansızdır. Odanızın tamamen sessiz ve karanlık olduğundan emin olun. Telefon ya da televizyon gibi cihazları yatak odanızda bulundurmayın. Yapay ışıktan tamamen kaçının. Mum ışığı ya da tuz lambası kullanabilirsiniz. Gece boyunca yattığınız odanın çok sıcak olmamasına özen gösterin. Serin bir odada uyumak uyku için iyidir.

woman-7234389-960-720.jpg

5- Fiziksel gerilim

Stres nedeniyle vücudunuz çok gerilebilir. Kaslarınızda yaşadığınız gerilme, uykusuzluğu tetikler. Kasınız gergin olduğu için sürekli tetikte olursunuz. Kendinizi yatıştırmak için masaj, kas gevşetici kullanabilirsiniz.

6- Hormonal dengesizlik

Özellikle kadınlarda hormon dengesizliği sık rastlanan bir durumdur. Hormonlarda yaşanan dengesizlik, uykusuzluğu tetikler. Şişkinlik, ruh hali değişimi gibi durumlar yaşıyorsanız o zaman uykusuzluk sorunuyla karşı karşıya kalmak üzere olabilirsiniz.

7- Hareket etmemek

Egzersiz yağmadığınızda uyku kaliteniz bozulur. Kendinizi yormalısınız ki uyuyabilesiniz. Egzersiz, kan dolaşımını hızlandırarak size iyi gelir. Hafif bir egzersiz bile depresyondan kurtulmanıza yardımcı olurken aynı zamanda uyku sorunu yaşamanızın önüne geçiyor.