Yemeden önce yıkanmaması gereken besinler, yıkandığında bakteri üretiyorlar

Bazı besinler yıkanmadan tüketilmeli. Türk mutfağında çok sayıda kişi bilinçsizce bazı besinleri yıkayarak gıda zehirlenmesine davetiye çıkarıyor.. İşte asla yıkanmaması gereken o yiyecekler

Yemeden önce yıkanmaması gereken besinler, yıkandığında bakteri üretiyorlar
Yayınlanma Tarihi : 11 Haziran 2022 08:32

Uzmanlar bazı besinlerin yıkanması durumunda tehlikeli olabileceğine dikkat çektiler!

Bazı besinlerin yıkanması besin zehirlenmesine yol açabiliyor. Çok sayıda uzman bu konuda herkesi uyarıyor. Son 3 yıldır herkes epey bir titizlik konusunda ileri seviyeye geçmiş durumda.

Ancak her şeyi de yıkamamak gerekiyor.

Örneğin kırmızı etin veya tavuğun yıkanması büyük bir soruna yol açabilir! Tavuk pişirilmeden önce yıkanırsa gıda zehirlenmesine yol açabiliyor. Bakteriler hızla üremeye başlıyor. Sonrasında ise bakteri ellerimizle birlikte hızla yayılıyor.

Araştırmacılar bazı besinlerin yıkanması durumunda tehlikeli olabileceğine dikkat çektiler.

Hürriyet gazetesinde yayınlanan bir içerikte de asla yıkanmaması gereken besinler hakkında detaylar paylaşıldı. Yayınlanan haberde yıkanması sakıncalı olan 5 besinden bahsedildi. İşte herkesin mutlaka öğrenmesi gereken o besinler!

Kümes hayvanları

tavuk.jpg

Fotoğraf : A.A

Çiğ tavuğu, diğer kümes hayvanları türlerini ve eti pişirmeden önce yıkamanın, bakterileri temizlemeye ve gıda kaynaklı hastalıkları önlemeye yardımcı olduğunu düşünebilirsiniz; ama bu doğru değildir. Çiğ tavuğu durulamak için kullanacağınız su çok sıcak olmadığı için, aslında bakteriyi öldürmek yerine sadece mutfak yüzeylerine ve muhtemelen vücudunuzun herhangi bir yerine bakteri dağıtacaktır.

Torbalanmış salata

Torbalanmış salatalar hazırlanmadan önce yıkama işleminden geçtikleri için tekrar yıkamanıza gerek yoktur. Unutmayın, sadece üzerinde 'Tüketime hazır' ya da 'Yıkanmıştır' ibareli olanlar.

Çiğ balık

Çiğ balıkların evde tekrar yıkanmasına gerek yoktur. Mutfağınıza bakteri yayma riskini azaltın ve ellerinizi iyice yıkayın, mutfak yüzeylerini olabildiğince iyice temizleyin.

balik.jpg

Yumurtalar

Yumurta kabuğunda yaklaşık 17000 tane por denen delikler bulunur. Bunlar, hava ve nem giriş-çıkışını sağlarlar. Yumurta paketlemesinde, yumurtalar önce yıkanarak yüzeydeki pisliklerden arındırılır. Yumurta kabuğunun yıkanması ise, bakteri yükünü azaltmasının yanı sıra, porların genişlemesine sebep olur. Daha sonra yağlama işlemine tabi tutularak yıkamadan dolayı açılmış olan porların yağ ile kapanması sağlanır.

yumurta.jpg

Eğer, satın alınan yumurta, evde hemen kullanılmayacaksa; buzdolabına koymadan önce yıkamak, kabuğun üzerindeki koruyucu tabakayı yok edip porların genişlemesine sebep olacağı için kontaminsayon riskini arttırır. Eğer yumurta yıkamadan kullanılırsa, yukarıdaki pişirme sürelerine uygun pişirildiği takdirde enfeksiyon riski yoktur.

Makarna

Makarnayı pişirmeden önce yıkamayın. Makarnanın her çeşidindeki doğal nişastalar makarnadan almak istediğimiz şeydir.

MANTAR DA YIKANMAMALI

Ayrıca çok sayıda uzmana göre mantarda yıkanmamalıdır. Bu konuyla ilgili yemek.com sitesinde de yayınlanan bir içerikte mantarların neden yıkanmaması gerektiği hakkında bazı bilgiler paylaşıldı. Yayınlanan haberde şu ifadelere yer veriliyor.

Zira mantarlar tıpkı sünger gibidir. Suyla temas eden mantarlar suyu tamamen içine çekerler ve ne kadar silseniz, ne kadar bekletseniz de asla ama asla tam olarak kurumazlar. Suyla yıkandıktan sonra pişirilen mantarlar ise asıl tadını kaybeder ve yemeklerinizin tadını bozar.

kultur-mantari.jpg

Evet görüldüğü gibi bu besinleri yıkamak tehlikeli sonuçlara davetiye çıkarabilir! Çok sayıda kişi bilmeden de olsa bu besinleri yıkıyor! Oysa sağlığımız açından son derece zararlı bir davranıştır! Eğer sizler de bu besinleri pişirmeden önce yıkıyorsanız bu hatadan vazgeçin!

Yaz aylarında besin zehirlenmeleri artmakta ve çok sayıda kişi bu sorundan dolayı hasta olmaktadır! Arkadaşlarınızın da bilgilenmesi adına bu içeriği onlarla paylaşın ve onlarında bu yararlı bilgilerden yararlanmasını sağlayın!