Yoğurt yerken dikkat. Besin değerini yok edip yoğurdu sulandıran hata!

Dünyanın en faydalı besinlerinden biri olan yoğurdu tüketirken herkesin bilmesi gereken bir uyarı var! Eğer yoğurt çabuk sulanıyorsa derhal bu yanlışa son verin

Yayınlanma Tarihi : 18 Mart 2023 23:02

Beslenme uzmanları günde 1 kase yoğurt tüketen insanların çok daha sağlıklı olduğunu belirtiyor. Ancak çok sayıda kişi yoğurt tüketmeyi atlıyor. Yoğurt tüketen bazı insanlarda yoğurdu yanlış tüketiyor. Çok faydalı olan yoğurdun tüm besin değeri yok oluyor.

Yoğurt eğer çabuk sulanıyorsa yanlış tüketiyorsunuz demektir. Marketten aldığınız yoğurdu mutlaka tahta kaşıkla yoğurt kasesine koyun. Tahta kaşık sayesinde yoğurdunuz asla sulanmayacaktır. Aynı zamanda da yoğurdunuzun besin değerini yok etmemiş olacaksınız.

Posta'da yer alan bir içerikte; Yoğurdun sulanmaması için yapılması gerekenler de sıralandı. İşte o bilgiler

Yoğurt yaparken mayalama işleminin doğru teknikler ile yapılmaması durumunda yoğurdun sulanması ve sünmesi gibi sorunlarla karşılaşmak mümkündür. Yoğurdun sulanmaması için mayalama sıcaklığının doğru olması oldukça önemlidir. Yoğurt mayalanırken öncelikli olarak alınan sütün kaynatılması gerekmektedir. Süt kaynadıktan sonra ise mayalama sıcaklığı olarak bilinen 40-45 dereceye gelene kadar beklenilmesi gerekir.

Sütün mayalanması için sıcaklığı ayarlamak isteyen kişilerin sütü ölçme imkanı yoksa parmak ölçümü yapmaları da mümkündür. Süt ılıyınca serçe parmağınızı sütün içerine sokarak dokuza kadar sayabilirsiniz. Dokuza kadar saydığınız da tam dokuz dediğiniz an da parmağınız da yanma hissederseniz eğer ideal yoğurt mayalama sıcaklığını elde etmişsiniz demektir.

Yoğurt mayalamak için tercih edilen süte bağlı olarak da yoğurtta sünme ve sulanma gibi problemler ortaya çıkabilir. Tüm teknikleri doğru bir şekilde uygulamanıza rağmen mayaladığınız yoğurt da sünme ve sulanma gibi sorunların olması durumunda satın aldığınız sütü değiştirmeniz de önerilmektedir.

YOĞURDUN SULANMAMASI VE SÜNMEMESİ İÇİN NE YAPILMALI?


Yoğurdun sünmemesi ve sulanmaması için mayalama esnasında sütün çok yüksek sıcaklıkta veya düşük sıcaklıkta olmaması gerekmektedir. Sütün düşük ısıda olması yoğurdun sünmesine neden olurken yüksek ısıda olması ise yoğurdun sulanmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden yoğurt mayalama işlemi yapılırken süt sıcaklığının doğru bir şekilde ayarlanması oldukça önemlidir.


Yoğurt mayalama işlemi sırasında tercih ettiğiniz mayanın da yoğurdun sünmesi üzerinde bir etkiye sahip olduğu söylenebilir. Mayalama işlemi sırasında tercih ettiğiniz maya, ev yoğurdu değil de hazır yoğurt ise yaptığınız yoğurtta sünme problemi ile karşılaşabilirsiniz.

Yoğurdun mayalanması için 5-6 saat oda sıcaklığında bekletmek yeterli olacaktır. Daha uzun süreli olan bekleme süresi ise yine sulanmaya sebep olabilecek etkenler arasında yer almaktadır. Sonrasında ise dolapta 1 gün süre ile dinlenmeye bırakılması oldukça önemlidir.

Yoğurdun sulanmaması için ayrıca tahta kaşın kullanıp, yoğurdu aldıktan sonra içinde çukur bırakmayın. Yoğurdun yüzeyini her zaman düz tutmaya özen gösterin.

MARKET YOĞURDU YERİNE EV YOĞURDU

Öte yandan çok sayıda uzman market yoğurdu yerine ev yoğurdu tüketmeyi öneriyor. Aslında ev yoğurdunu yapmakta sanıldığı kadar zor değil.

Yemek.com sitesinde yayınlanan bir içerikte; Ev yoğurdunun tarifi paylaşıldı. İşte o tarif

MALZEMELER

  • 3litre inek sütü

  • 1 yemek kaşığı Yoğurt mayası

Ev Yoğurdu Tarifi Nasıl Yapılır?


Sütü ocağa alın ve kaynattıktan sonra yoğurdu mayalayacağınız kaba koyun.
Sütün ısısı 45 derece olana kadar ılınmasını bekleyin.(serçe parmağınızın ısıya dayanıklılık derecesi kadar)
Mayalayacağınız sütten aldığınız 1-2 kaşık ile yoğurt mayanızı ılındırarak sulandırın.
Daha sonra bu karışımı bütün süte yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Üzerine delikli bir süzgeç koyun ve komple bir battaniye yardımıyla sarın.
Hava almamasını sağlamak için sardığınız battaniyenin üzerine bir naylon poşet geçirin. 3 saat oda sıcaklığında bekletip bu süre sonunda üzerini tamamen açın ve oda sıcaklığında 1 saat açık olarak bekletmeye devam edin.
1 saat sonunda üzerini kapatın, buzdolabına koyun. Afiyet olsun.