Kestane kabuğunu eğer çöpe atıyorsanız hemen hatadan vazgeçin çünkü o sorunu geçiriyor..

Kestane kabuğunu eğer çöpe atıyorsanız hemen hatadan vazgeçin çünkü o sorunu geçiriyor..

Kışın en sevilen yiyeceklerden olan mis kokulu kestanenin kabukları da tam bir şifa deposu çıktı! Eğer kestane kabuklarını çöpe atıyorsanız hemen vazgeçin bakın ne işe yarıyor!.

Soba üzerinde kestane yapardık bir zamanlar. Şimdilerde her eve doğalgaz girince kestaneyi mecburen kapaklı ızgara tavalarda yapar olduk.

Ancak soba üzerinde yapılanın tadını hala unutamam. Sokakta gördüklerimden ise almıyorum biraz pahalı diye. Mecburen evde kendim yapıyorum

Kestane oldukça yararlı bir yiyecek ancak kabukları da tam bir şifa deposu çıktı. Eskiden hatırlarmısınız evde kestane yapılınca kabuklarını çöpe atmaz soba içine atar yakardık :)

Evi ne de güzel ısıtırdı par par par par :))

Ancak yine yanlış yapıyormuşuz kestane kabuklarının sayısız faydaları varmış. Bakın Ulusalpost'un derlemesine göre kestane kabuklarının faydaları neler..

Yapılan araştırmalara göre kestane kabuğu kansızlığa iyi geliyor kan dolaşımını hızlandırarak varis oluşumunu durduruyor. Fiziksel ve bilişssel yorgunluğa iyi gelen kestane kabuğu aynı zamanda harika bir c vitamini deposu olması nedeniyle bağışıklığı güçlendiriyor.

Kestane kabuğunun ateş düşürücü özelliği olduğu da söylenmektedir.. 

İştahı olmayan çocuklar için kestane kabuğunu püre haline getirip içine bal ekleyip birer kaşık yedirdiğinizde çocuğun iştahı açılır..

Kestane kabuğunun kandaki kolesterol seviyesine iyi geldiği biliniyor.. 

Saçlara iyi gelen kestane kabuğu saç dökülmesini durduruyor. Yapmanız gereken saçlarınız canlı olsun istiyorsanız kestane kabuklarını kaynatın ardından süzüp ılık haline gelince saçlarınızı yıkayın. Ardından bir saat bekleyip tekrar saçınızı duruların. Kestane kabuğu hem saçlarınızın daha canlı olmasını sağlayacak hem kepeği önleyecek hemde kızıl bir yansıma elde etmenizi sağlayacak öte yandan saç dibindeki kuruluğu da yok edecektir..

Demek ki neymiş kestane kabuklarını artık ne çöpe atıyoruz ne de yakıyoruz

İlgili Haberler
En Yeniler