• BIST 101.849
  • Altın 259,118
  • Dolar 5,6360
  • Euro 6,3235
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 28 °C

Kıdem tazminatında 3 aşamalı adım

Kıdem tazminatında 3 aşamalı adım
Hükümet, Eylem Planı'nda 'kıdem tazminatı' düzenlemesini 3 aylık takvime aldı.

Üçlü Danışma Kurulu'nda konu masaya yatırılacak. Hükümet, işveren ve işçi kesiminin temsilcilerini buluşturan kurulda, yeni model hassasiyetle tartışılacak. Hükümetin 2016 Eylem Planı'ndaki üç aylık takvime 'kıdem tazminatı'yla ilgili düzenlemeyi de alması yankı oluşturdu. 21 Aralık -21 Mart aralığında atılacak adım için, üç aşamalı çalışma yürütülmesi planlandı. Sosyal taraflarla da istişare halinde yapılacak düzenleme için koordinasyon görevini ise yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu üstlendi. Uzun süredir üzerinde tartışılan 'kıdem tazminatı' konusunda üç aylık süreçte izlenecek strateji şöyle olacak:

KAMUOYUNA DA SORULACAK

 Üçlü Danışma Kurulu'nda konu masaya yatırılacak. Hükümet, işveren ve işçi kesiminin temsilcilerini buluşturan kurulda, yeni modelle ilgili tüm hassasiyetler masaya yatırılacak.

Diğer sosyal diyalog mekanizmaları da bu süreçte işletilecek, akademisyenlerden STK'lara kadar farklı kesimlerin değerlendirmeleri alınacak. Kamuoyu araştırmalarıyla da, toplumun nabzının ve yeni modele bakışının analiz edilmesi öngörülüyor.

HÜKÜMETİN ÖNERİSİ 'FON'

Bakanlığın daha önce yürüttüğü çalışmalarda 'Kıdem Tazminatı Fonu' oluşturulması gündeme gelmişti. Fonla işçinin hesabında tazminatın birikmesi ve belirlenecek süre sonunda da, 'işten çıkış nedenine bağlı olmaksızın' bu tutarın işçiye ödenmesi planlandı. En çok tartışılan hususlardan biri, 'hak edilmiş tazminatlar'ın ne olacağı. Bu noktada da, toplu paranın işverenden alınarak Fon'a devredilmesi veya birikmiş tazminatların işçiye ödenmesi gibi seçenekler üzerinde duruluyor. Esnek çalışma modellerinin de yaygınlaştırılması gündemde.
 
İşverenin prim çıkmazı

İstatistikler, mevcut tabloda işverenlerin 10 işçiden 1'ine kıdem tazminatı ödediğini gösteriyor. Fon uygulamaya girerse, her işçi için aylık prim ödenmesi gerekecek. Ayrıca, belli süre sonra istifa etseler de kıdem alabileceği için, çalışanların sık sık işten ayrılmasından endişe ediliyor.

Kazanımlar korunmalı

İşçi kesiminin en büyük hassasiyeti, mevcut kazanımların korunması. 1 yıllık çalışma karşılığında, 30 günlük ücret tutarındaki kıdem tazminatı hakkının sürmesi isteniyor. Fonda bu süre 12-15 güne iniyor.

Hedefimiz herkesin alma

Bu arada Başbakan Yardımcısı Lütfi Elvan da NTV'de kıdem tazminatıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Elvan, "İşçilerimizden kıdem tazminatı alanların oranı yüzde 10. Bunun da büyük kısmı kamudan. Bizim hedefimiz işinden ayrılan herkesin kolay bir şekilde kıdem tazminatını alması" dedi.

Kaynak : Takvim

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim