Kılıçdaroğlu’na seslendi: Paramı ödesinler

Kılıçdaroğlu’na seslendi: Paramı ödesinler

İzmir’in Karabağlar ilçesinde CHP’li belediyenin kendisini mağdur ettiğini ileri süren heykeltıraş Ragıp Çiçen, Kemal Kılıçdaroğlu’na seslendi.

Karabağlar Belediyesi Uzundere Rekreasyon Alanı’nda yer alacak sanatsal yapılar ve tematik oyun alanları için heykeltıraş Ragıp Çiçen ile yaklaşık 3 sene önce sözleşme imzaladı. Temeli CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından atılan ve 10 ayda bitirilmesi hedeflenen proje, gecikmeler ve yaşanan tartışmalarla tamamlanamadı. İddiaya göre, Karabağlar Belediyesinin bir önceki başkanı S.K., Çiçen’den 1 milyon 500 bin lira kişisel olarak borç para aldı. Çiçen elden verdiği parasını geri alamadığı gibi 12.5 milyon liralık zararının geri ödenmesini istedi.

Ragıp Çiçen, Türkiye’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve müzelere iş yapan birkaç heykeltraştan biri olduğunu söyledi.

“12,5 MİLYONLUK ALACAK”

Karabağlar Rekreasyon Alanı’nın o dönemde anlaştığı fiyatının 22 milyon lira olduğunu aktaran Heykeltraş Çiçen, “Fakat ilk baz alınan belediyenin kredi imkanlarından dolayı 14 milyon lira idi. Şu anda benim 12.5 milyon lira ve uğradığım diğer zararlarla belirli bir alacağım var. Bunun haricinde o dönemki belediye başkanının benden borç adı altında aldığı 3 taksitle ayda 500 bin lira ödemek koşuluyla aldığı 1.5 milyon liralık bir rakam var. Bu paranın maliyeti bana 2.5 milyon lira oldu. Ve ben bunu da istiyorum. Bu işin içinde olan kişiler eski belediye başkanı ve şu an CHP İzmir İl Başkanı beni tanımadıklarını söylüyorlar. O zaman İstanbul’a benim ofisime neden geldiniz? Ne konuştuk diye onlara sormak istiyorum” diye konuştu.

“1.5 MİLYON ELDEN ALINDI”

Projenin içinde hayal bile edilemeyecek büyük yolsuzlukların olduğunu iddia eden Çiçen, “Orada sadece proje alanındaki bildiğiniz adi taş duvarların maliyeti 27 milyon lira. Bunu eski başkana birileri çıksın sorsun. Benim hakkım olan ödemeler yapılsın. İhale dışı bana yaptırılan orada 4-5 bin metre kare havuzlar, binalar, bina büyütmeleri, bunların hepsinin parası ödensin ve belediye başkanının benden borç adı altında aldığı 1.5 milyon liramı geri istiyorum. Ve bu konuda da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP yönetiminin bana yardımcı olmalarını istiyorum” dedi.

“MAĞDURİYETİM GİDERİLSİN”

Çiçen, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’na davamı açtım. Bu davam devam ediyor. Türkiye’deki davaların süreci belli. Söylediğim her şeyin hukuki sorumluluğunu taşıyorum söylediklerim içinde zerre yalan varsa her türlü cezai yaptırımını çekmeye hazırım. Ama Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimi benim söylediklerime ne diyecek ve bu konudan haberdarlar mı değiller mi bu konuda ne yapmışlar bunu öğrenmek istiyorum. İstediğim şudur benim mağduriyetimi gidersinler. Benim harcadığım paramı bana ödesinler. Ve bu pisliği temizlesinler. Siyasi zerre bir amacım yoktur.”

ESKİ BAŞKAN İDDİALARA YANIT VERDİ

Öte yandan eski belediye başkanı S.K. ise hakkındaki iddiaları yalanladı. Projenin tamamının 15 Milyon TL olduğunu dile getiren eski başkan, iddiaları savunan kişinin paralarını aldığını iddia etti. S.K., "Kendi yüzünden bir gecikme oldu. Bir belge getirsin. Bu bir iddiadır. Elinde tek bir belge yok" dedi.

(İHA)