• BIST 95.953
  • Altın 238,882
  • Dolar 5,8391
  • Euro 6,5739
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 15 °C

Kılıçdaroğlu’ndan Anayasa Değişikliği Teklifine ’Frensiz Otobüs’ Benzetmesi

Kılıçdaroğlu’ndan Anayasa Değişikliği Teklifine ’Frensiz Otobüs’ Benzetmesi
CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yapılmak istenen anayasa değişikliğini, "Şimdi freni olmayan bir anayasaya 80 milyonu bindiriyorlar" sözleriyle eleştirdi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu yapılmak istenen anayasa değişikliğini, "Şimdi freni olmayan bir anayasaya 80 milyonu bindiriyorlar" sözleriyle eleştirdi.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Çine Otogarının açılışına katıldı. Kılıçdaroğlu'na açılışta Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP İl Başkanı Bayram İnci, CHP'li milletvekilleri ve belediye başkanları eşlik etti.

Çinelilere söz verdiği terminal binasını açmanın gururunu yaşadıklarını belirten Başkan Çerçioğlu, "CHP, bu ülkede hizmetin ve cumhuriyetin teminatıdır. CHP'li bir belediyenin olduğu yerde hiçbir çocuk soğuktan üşümez ve hiç kimse namerde mecbur edilmez. CHP'li belediyenin olduğu yerde kalkınma köyden ve emekçiden başlar. Üreten ellerin aynı zamanda kazanan eller olmasını sağlıyoruz. CHP'li belediyelerde kadınlar üretken olur ve el emekleri değer bulur. Kadınlarımız kazandıkları parayla kız çocuklarının okumasını sağlıyor ve torunlarının geleceğini hazırlıyor. CHP'li belediyeler vatandaşa çağdaş ve modern yaşam alanları kazandırır. Çine'mize bugüne kadar 30 milyon liralık yatırım yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Çine Otogarımızın halkımıza hayırlara vesile olmasını diliyorum" dedi.

CHP'li belediyelerin bugüne kadar halka verdiği sözleri tuttuğunu kaydeden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise CHP'li belediyelerin "Aile Sigortası" projesini Adana'nın Seyhan Belediyesinden başlattığını ve bu konuda çalışmaların devam edeceğini söyledi. İktidar partisinin referandumda niçin "evet" denilmesi gerektiğini anlatamadığını savunan Kılıçdaroğlu, "Garibanın çocuğu El bab'a gidecek, Ankara'daki beylerin çocukları milletvekili olacak. Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya verilmeyen yetki bir kişiye verilmek isteniyor. "Kılıçdaroğlu doğruları söylemiyor" diyorlar. Mademki ben doğruları söylemiyorum; çağdaş ülkelerdeki gibi televizyona çıkıp doğruları konuşalım. O televizyonu da siz belirleyin. Millet doğruyu yanlışı öğrensin. Emin olun, vallahi de billahi de ben doğruları söylüyorum. Türkiye'yi çok büyük bir tehlikenin içerisine sokuyorlar. Türkiye sonu gelmeyen bir koridorun içerisine çekilmek isteniyor. Sevgili Aydınlılar freni olmayan bir otobüse çocuğunuzu bindirir misiniz? Şimdi freni olmayan bir anayasaya 80 milyonu bindiriyorlar. Bu sistemin nesi eksik. Demokrasiyse demokrasi. Mecliste 4 parti var, herkes düşüncesini açıkça söylüyor" şeklinde konuştu.

Yeni anayasa ile başkana çok büyük yetkiler verilmek istendiğini savunan Kılıçdaroğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı:

"Niye 80 milyonun yerine bir kişi karar veriyor? Teklik Allah'a mahsustur. Hiç kimse unutmasın. Biz Allah'ın kulu değil miyiz? Tek adamlık Libya'da, Irak'ta ve Romanya'da vardı. Oralarda ne olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. Şimdi 1920'lerin ruhuna ihanet ediyoruz. Gazi Meclisin yetkililerini elinden almak istiyoruz. Bir kişiye yetki vermek, Türkiye'yi sonu belirsiz bir yola sokmak demektir. Hatanın bedelini hep birlikte ödeyeceğiz. Yeni anayasa ile başkana öyle bir yetki veriliyor ki 7 tane vilayeti birleştirip eyalet ilan edebilir. Meclis bu konuda hiçbir şey yapamıyor. Siz buna "evet" diyecek misiniz? Ben genç bir bürokrat iken 1982 anayasasına "hayır" oyu kullandım. Ben çocuklarıma "Ben o anayasaya gidip hayır oyu kullandım" diye onurla söylüyorum. Siz de çocuklarınıza karşı aynı onuru yaşayabilirsiniz. "Hayır" çıkarsa kaos çıkar diyorlar. Niçin kaos çıksın ama "evet'in vebali çok ağır."

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasının ardından Çine Otogarının açılışını Başkan Çerçioğlu, milletvekilleri ve protokolün katılımıyla gerçekleştirdi.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim