• BIST 102.936
  • Altın 227,276
  • Dolar 5,3209
  • Euro 6,0375
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Kılıçdaroğlu’ndan Fransa saldırısı açıklaması 'Haklı çıktık ama..'

Kılıçdaroğlu’ndan Fransa saldırısı açıklaması 'Haklı çıktık ama..'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Fransa’daki olay terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren bir olaydır. Bütün dünyanın terör konusunda ortak çaba harcaması gerekir. Olayı sadece güvenlik boyutuyla ele almak..

CHP Parti Meclisi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplandı. Toplantıda Fransa’nın Nice kentinde meydana gelen terör saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, Fransa’daki saldırının gündemi tamamen değiştirdiğini belirterek şunları söyledi:
“Terörün hangi boyuta geldiğini, teröristlerin ne kadar acımasız olduğunu gösteren bir olaydır. Yüzlerce masum insanı çoluk çocuk demeden hedef seçiyorsunuz. Bütün dünyanın terör konusunda ortak çaba harcaması gerekir. Olayı sadece güvenlik boyutuyla ele almak yeterli değildir. Olayın sosyolojik boyutlarına, psikolojik ve ekonomik boyutlarına bütün dünyanın girmesi gerekiyor. Dünyanın terör belasından kurtulması gerekiyor. Türkiye tam 32 yıldır terörle mücadele ediyor. Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Terör ortamında doğan çocuklar bugün 30 yaşlarını aştı. O çocukların yaşadığı travmalar, yaşadığı sorunlar, onları nasıl topluma saygın bir birey kazandırabiliriz bütün bunlar hepimizin ortak sorunudur. Terörle mücadele tek başına siyasi partinin, bir iktidarın görevinin olmasının ötesinde toplumun ortak sorunu ve ortak görevidir. Hiçbir ayrım yapmadan, herkesin düşüncesini özgürce söyleyebileceği bir ortamda bizim oturup terörle mücadele konusunda strateji geliştirmemiz gerekiyor. Onu yapmadığınız takdirde terörle mücadele edemezsiniz. 'Benim teröristim, onun teröristi' diye bir ayrım yapamazsınız. Dış politikanın terörle mücadele konusunda ne kadar önemli olduğunu Türkiye’deki yetkililer görmüştür. Dünyanın değişik ülkelerinden büyük bir kısmını Türkiye üzerinden Ortadoğu’ya transfer etme gibi bir politikanın sadece Türkiye için değil dünya için felaket getirdiğini belirtmek isterim.”


“Para her şey demek değildir”
AK Parti hükümetinin oturup ciddi ve samimi özeleştiri yapması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunu yapmadığı zaman terörle mücadelede başarılı olamaz. Parlamentoda görüşülen ve dün geçici 2’nci maddesi geri çekilen Varlık Barışı düzenlemesi. Uyuşturucu paraları, rüşvet paraları, kara paralar bir şekliyle Türkiye’ye gelecek ve Türkiye’de aklanacak. Yarın ne diyecekler size. Kara para aklayan bir ülkeye teröre destek veren bir ülke etiketi yapıştırmayacaklar mı? Terör örgütlerinin mali kaynakları kara para, uyuşturucu ve insan ticaretidir. Bunu yaparsanız dünyanın önüne çıkıp biz terörle mücadele ediyoruz diyemezsiniz. Biz uluslararası anlaşmaların altına imza atmışız. Ben o uluslararası anlaşmalara uymuyorum diyorsunuz dünya kamuoyuna. Dün geri çekildi arkadaşlarımızın direnmesi sonucunda. Biz Türkiye’nin saygınlığını korumak istiyoruz. Para her şey demek değildir. İnsanın onuru olduğu gibi ülkelerin de onuru vardır. Para gelsin de nereden gelirse gelsin diye bir anlayış olamaz” diye konuştu.


“'CHP’den özür diliyoruz' demelerini bekliyorum”
Bütün dünyanın terör konusunda ortak bir çaba harcaması gerektiğine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Şimdi yarın El Nusra terör örgütü, 'ben de Türkiye’ye hedef alacağım' derse ne yapacaksınız. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum; Türkiye’nin bir yönetim sorunu var. Dünyayı ve dengeleri iyi okuyamayan bir yönetim anlayışı. Bu yönetim anlayışı adım adım Türkiye’yi terör bataklığına sürüklüyor. Çıkıp açık yüreklilikle, 'CHP’den özür diliyoruz' demelerini bekliyorum. 'Ortadoğu politikasında, terör konusunda, onların önerilerine kulaklarımızı tıkadık, önerilerini ellerimizin tersiyle ittik, CHP’den özür diliyoruz' demelerini bekliyorum. Biz hem uyardık hem de önerdik. Yanlış yapıyorsunuz böyle yapmanız gerekiyor dedik. Suriye ve Irak politikası konusunda, PKK konusunda, IŞİD konusunda eleştirdik, uyardık ve öneri verdik. Bugün geldiğimiz noktada haklı çıktık ama keşke haklı çıkmasaydık. Ortadoğu bataklığı sadece Türkiye’yi değil dünyayı tehdit eder noktaya geldi. Siz de özeleştiri yapın diyebilirler. Varsa bir hatamız özeleştiri yaparız. Her şeyin sorumluluğunu bize yükleme gibi alışkanlıkları var. Bir işin sorumlusu o işi yönetendir. Suriyelilere kızıyoruz. Suriyelilere neden kızıyorsunuz. Onlar savaştan kaçtılar. Anılarını bırakıp Türkiye’ye sığındılar. Suriye’yi Türkiye’nin başına musallat edenlere kızacaksınız” açıklamasını yaptı. 


İlker Turak
ANKARA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim