Kilo Almanın En Önemli Sebeplerinden biri de Yemek Yerken Yapılan O Hata...

Kilo Almanın En Önemli Sebeplerinden biri de Yemek Yerken Yapılan O Hata...

Yemek yerken yapılan bu hata nedeniyle hem kilo alınıyor hem de daha fazla yemek yeniyor. Kilo almaya neden olan o davranış karşısında uzmanlar uyardı. Sadece kilo almakla kalmıyor, vücudu tehdit eden riski de doğuruyor...

Uzmanlar uyarıyor, yemek yerken lokmalarınızı iyi çiğneyin. En az on beş kez çiğnenmesi gereken lokmalar, tokluk hissini pekiştiriyor.

Özellikle kilo vermek isteyen kişiler sakın bu hataya düşmesin! Yemekleri hızlıca yemek hem kilo almaya hem aç hissetmeye hem de pek çok mide rahatsızlığına kapı aralıyor. Uzmanların tavsiyesine göre ise yemek yerken süreyi yirmi dakika olarak belirlemek gerekiyor. Yani tadını çıkara çıkara yiyeceğiniz yemek aslında her açıdan fayda sağlayacak...

Sindirim ağızda başlamaktadır. Sadece midede sindirildiğini sandığımız gıdaları aslında ilk adımda dişlerle, tükürükle ve dille aktif hale getiririz. İyice tadını aldığımız gıdayı en az on beş kez çiğnememiz ve daha nazik lokmalar almalıyız. Peki bunun faydası ne?

Tok hissetmek için yavaş yiyin

Yavaş yemek yemek her şeyden önce tokluk hissini pekiştiriyor. Hızlı hızlı yemek yendiğinde ye yediğinizden bir şey anlarsınız ne de tok olduğunuz beyninize iletilir. Bu ortamda da ister istemez fazla yersiniz. Bunu engellemek için yavaş yemek yeme alışkanlığını edinmek gerekiyor. Yani beş dakikada yenip masadan kalkmaktansa uykunuzdan yirmi dakika feragat etmeyi tercih etmek belki de sizin için daha iyi olacaktır.

Şişkinliğin nedenlerinden...

Hızlı yemek yemek bir yandan da gaz ve şişkinliğe yol açmaktadır. Hızlı yemeyi önlemek için kendinizi çok çok aç bırakmamalısınız. Özellikle ara öğünlere dikkat etmek hem metabolizmayı canlı tutmalı hem de az yiyerek doyulabileceğini öğrenmek gerekli.

Nasıl yavaş yemek yenir?

Yavaş yemeği öğrenmek için ise çeşitli yollara başvurabilirsiniz. Örneğin süre tutabilirsiniz ya da yavaş yemek yiyen biri ile aynı sofraya oturup ona ayak uydurmaya çalışabilirsiniz. Yavaş yemek için çiğnenmesi gereken lifli gıdaları tercih edebilirsiniz. Bunun yanında yemek yapan kişi olarak çok daha az yiyebilirsiniz. Araştırmalara göre yemek yaparken gelen his nedeniyle çok daha az yemek yenmektedir.

İlgili Haberler